1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'nin Diyarbakır'da yapmayı planladığı miting
BDP'nin Diyarbakır'da yapmayı planladığı miting

BDP'nin Diyarbakır'da yapmayı planladığı miting

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yapılan değerlendirmede yarın yapılacak mitingin Diyarbakır halkının huzuruna, güvenliğine, barışına uygun olmayacağına ilişkin bir sonuç çıktığını, bu nedenle mitinge izin vermediklerini söyledi.

A+A-

Toprak, valilik önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 kişilik bir düzenleme komitesi adına 3 Kasım'da İstasyon Meydanı'nda bir miting yapılacağına dair valiliğe bir başvuru yapıldığını, konuyu değerlendirirken halkın huzur ve güvenliği ve özellikle 30 Ekim'de cereyan eden olaylar da dahil olmak üzere her türlü istihbari bilgi, olan ve olabilecek olayların tartışıldığını, analiz edildiğini bildirdi.

''Yapılan değerlendirmede yarın yapılacak mitingin Diyarbakır halkının huzuruna, güvenliğine, barışına uygun olmayacağına ilişkin bir sonuç çıktı. Mitinge izin vermedik'' diyen Toprak, herkesin huzurlu bir ortamda olmasının kendileri için esas olduğunu kaydetti.
    
 -Vatandaşlara çağrı-
    
Vatandaşlara, huzur ve güvenliğin temini konusunda kendilerine yardımcı olmaları çağrısında da bulunan Vali Mustafa Toprak, şunları söyledi:

''Lütfen huzurunuzu ve güvenliğinizi temin etmek için elbirliğiyle bize katkı sağlayın. Vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı yanlış noktalara çekilebilecek noktalardan uzak durmalarını salık veriyorum. Olay olduktan sonra yine zarar gören Diyarbakırlı vatandaşlarımız oluyor. Belki demokratik hak gibi gözüken olayları da demokratik hak ve hukuku korumak adına, düşüncelerimizi görüşlerimizi ifade etmek adına yola çıkıyorsak yakma, yıkma, dökme, kırma kelimelerinden uzak durmak gerekiyor. Bunların çok iyi bilinmesi gerekiyor. Bizim aldığımız kararlar, ifade ettiğimiz olayların vatandaşlarımızla buluşmaması içindir. Vatandaşlarımızın zulüm görmemesi açısındandır. Bunun için bu kararı aldık.''
    
-Cezaevlerindeki açlık grevleri-
    
Vali Toprak, cezaevlerinde olanların asla ve asla tutuklu ve hükümlülerin kendi iradeleriyle gelişen bir olay olmadığını ifade etti.

''Elimizdeki bilgiler, bulgular, gelen haberler ve terör örgütünün kendi sitelerinden yapılan çağrılar var. 'Sokaklara harekete geçiremediniz, uyuyorsunuz, o zaman tutuklu ve hükümlüler üzerinden yapalım' diye açık ve net çağrıları var'' diyen Toprak, ''Vatandaşlarımızın da bu gerçeğin farkında olmaları gerekiyor. Yanlış noktalar üzerinde istismar ederek, vatandaşı şiddete konu olabilecek mekanlara çekerek iş yeri camlarının kırılmasına neden olabilecek noktalardan uzak durmak gerekiyor. İstismar noktalarından vatandaşlarımız uzak durduğu, bu alanlarda bulunmadığı sürece herhangi problem olmayacaktır diye düşünüyorum'' diye konuştu.
    

 

Muhabir: Nurten Aslan - Aziz Aslan