1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'nin Diyarbakır adayı kim olacak
BDP'nin Diyarbakır adayı kim olacak

BDP'nin Diyarbakır adayı kim olacak

Siyasi partilerin aday belirleme çalışması devam ederken, BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı da merak konusu oldu.

A+A-

BDP ve Kürdistan halkı açısından önemli olan Diyarbakır Belediye Başkan adaylığı için çalışmalar devam ediyor. Kuzey Kürdistan'ın gayriresmi başkenti Diyarbakır için BDP'nin kimi aday göstereceği açıklanmazken, bu konuda ketum davrandıkları anlaşılıyor.

Deneyimci siyasetçilerin KCK'dan dolayı yılardır içerde olması sebebiyle sıkıntılar yaşandığı, cezaevi kadrosu ile dışarıdaki siyasetçiilerin her konuda hemfikir olmadığı artık sır olmaktan çıkmış bir konu. Öcalan'ın Belediye Başkanlarının seçimine ilişkin beyanları da net ve anlaşılır olmaktan uzak olduğu gibi, ihtilafları çözmeye de yetmemektedir.

Haliyle mutlak itaat esasına göre bu dönem adayların seçileceği, siyasi ve ideolojik vesayete ayak uyduramayan şahsiyetlerin eleneceğine dair duyumlar ve söylentiler dolaşıyor. Bu duyumların en dikkate değer olanı da Emine Ayna'nın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönünde. Ayna Öcalan'a bağlılığıyla tanınıyor. Kürt diline vukufiyet ve karizma açısından zayıf olan Ayna'nın, mutlak itaat ve parti disiplini açısından uygun biri olduğu paylaşılan bir kanaat.

 

HABERE YORUM KAT