1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP'li vekiller de açlık grevini bırakıyor
BDP'li vekiller de açlık grevini bırakıyor

BDP'li vekiller de açlık grevini bırakıyor

CEZAEVLERİNDE süren açlık grevleri bugün itibariyle İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı ile sona erdirilirken, açlık grevlerine destek için Diyarbakır'da açlık grevi yapan BDP'li milletvekillerininde bugün bir açıklama yaparak açlık gr

A+A-

BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak, bugün cezaevlerinde bulunan açlık grevcileri ile görüştüklerini ve Öcalan'ın çağrısı üzerine eylemlerine son verdiklerini belirtirek, "Şu anda Diyarbakır'daki açlık grevcilerini sağlık ekipleri müdahale etmeye bayladı. İlk iki grupta başlayanların hastaneye kaldırılacağı belirtildi"dedi.

Cezaevlerinde süren ve bugün itibariyle sona erdirilen açlık gerevlerine destek için Diyarbakır DTK binasında 10 gündür açlık grevinde bulunan BDP'li Milletvekilleri ve Belediye başkanları ile Ankara'da meclisteki odasında açlık grevi yapan Leyla Zana'nın bugün saat 11.00'de yapılacak basın toplantısı ile açlık grevlerine son vereceklerini açıklayacakları belirtildi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, bugüne sabah saatlerinde Diyarbakır'daki açlık grevinde bulunan tutuklular ile cezaevinde görüştüklerini ifade ederek, "Bize sayın Öcalan'ın açıklamalarını esas alacaklarını ve açlık grevi eylemine bugün itibariyle son vereceklerini açıkladılar. Şu anda sağlık ekipleri durumu kritik olan arkadaşlara cezaevinde ilk müdahaleyi yapıyor. Daha sonra hazırlanan raporlar doğrulutsuumnda ilk başlayan iki gruptakilerin hastaneye kaldırılacağını söylediler"dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, açlık grevine destek için Milletvekillerinin başlattığı açlık grevi eylemi ile ilgili ise saat 11.00'de açıklama yapıp kararlarına kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. DHA'nın aldığı bilgiye göre, Milletvekilmlerininde saat 11.00'deki açıklama ile açlık grevi eylemlerini sona erdireceklerini belirtildi.

CEZAEVLERİNDEN ÖLÜM ÇIKMADAN SONUÇLANMASI BİZİ SEVİNDİRMİŞTİR
Diyarbakır'da bulunan BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, cezaevlerinde tek bir ölüm çıkmadan böyle sonuçlanmasını herkesi sevindirdiğini belirterek, "Fakat, tabiki açlık grevlerinin taleplerle ilgili bölümü bizim için çok önemli. Bugün 68. gün ve halen sonuçlar cezaevlerindeki tutsaklar tarafından resmi açıklama yapılmadığı için tedavi kabul etmeyen tutsaklar var. Taleplerin karşılanmasıyla birlikte bütünleşmesini istiyorum, diliyorum. Yok eğer hüküm bu taleplerin karşılanması doğrultusunda ciddi bir adım atmazsa, bence Kürt halkında ve Türkiye halkında da bir kırılma yaratacaktır diye düşünüyorum. Biz zaten bu sürecin barışa hizmet etmesi gerektiğini ifade ediyorduk. Umuyoruz ve dimliyoruz ki öyle olur. BDP genel merkezi olarak, şu an il ve ilçe örgütlerimize bir talimat gönderdik. Bu talimat paralelinde, halkımız tarafından milletvekilleriyle birlikte tutsaklarla birlikte sürdürülen açlık grevleri sona erdirilecektir. Evet gidiyorlar, gece saat 03.00 sıralarında Kocaeli il başkanımız aradı, Kandıra 1 ve 2 nolu F Tipi Cezaevlerinde yatan tutsakların hepsi İzmit'teki Devlet hastanesine, Seka Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar ve Türk Tabipler Birliği'nin katkılarıyla, şuan orda tedavi başlamış durumda. Diğer cezaevlerinde de peyder pey tutsaklar tedavi edilmeye başlandılar. Diyarbakır'dakilerin de bugün tedavi amaçlı hastaneye götürüleceklerine dair bilgi var. Şimdi ben cezaevine gideceğim hastaneye gideceğim, son durum hakkında bilgi alacağım"diye konuştu.