1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li Tan'dan ortak tavır çağrısı
BDP'li Tan'dan ortak tavır çağrısı

BDP'li Tan'dan ortak tavır çağrısı

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, darbelerden bugüne kadar mağdur olan TBMM'nin, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesine karşı ortak tavır sergilemesi gerektiğini belirterek, "Bu insanlar mazlumdur, mağdurdur, hakları yenmiştir" dedi.

A+A-

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Tan, Mısır'da darbe yönetimi tarafından Müslüman Kardeşler üyelerine verilen idam kararlarını şiddetle kınadığını ifade ederek, tüm dünyanın bu idamlara karşı ayağa kalkması gerektiğini vurguladı.

Mısır'da bu idamların asla gerçekleşmemesi gerektiğinin altını çizen Tan, "Bu idam kararları asla kabul edilemez, meşru ve mazur görülemez. Bu insanlar mazlumdur, mağdurdur, hakları yenmiştir. Kendileri yargılayıcı, hakim makamında olması gerekirken zalimler, darbeciler, diktatörler yargılama makamına gelmiştir. Başta Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olmak üzere bütün Türkiye halkı, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar olarak topyekun buna tepki koyma durumundayız. Ben de Altan Tan olarak bu menfur durumu avazım yettiği, sesim çıktığı kadar nefretle kınıyorum. İdamların infaz edilmemesi için partim de her türlü girişimde bulunmalı" dedi.
                                    
TBMM'nin ortak bildiri yayınlanmasına Ak Partinin kabul etmediği yönündeki iddialara yönelik soruya cevap veren Tan, bu yönde bir bilgisi olmadığını belirterek, "Bugüne kadar darbelerden en fazla mağdur olan Meclis'in, idam kararlarına karşı ortak tavır sergilemesi gerekir. Biz buna canı gönülden katılmaya hazırız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT