1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li Siyasetçilerinin KCK Duruşması Yarın
BDP'li Siyasetçilerinin KCK Duruşması Yarın

BDP'li Siyasetçilerinin KCK Duruşması Yarın

"Önderlik Komitesi" iddiasıyla haklarında dava açılan 31'i tutuklu 39 Kürt siyasetçinin yargılandığı dava dosyasından, dosyaları ayrıştırılan 17 Kürt siyasetçinin duruşması yarın görülecek.

A+A-

"Önderlik Komitesi" içinde yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 31'i tutuklu 39 Kürt siyasetçinin yargılandığı dava dosyasından, dosyaları ayrıştırılan 17 Kürt siyasetçinin duruşması yarın görülecek. İddianamede BDP'nin tüm parti faaliyetlerinin, "KCK" sözleşmesi kapsamında ele alınması dikkat çekiyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatıyla 13 Ocak'ta eş zamanlı olarak 17 ilde "Önderlik Komitesi'nde yer aldıkları" iddiasıyla düzenlenen operasyon sonucu aralarında BDP Eşbaşkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, BDP MYK üyesi ve DEHAP eski Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, BDP PM üyeleri ve BDP'li belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 31 kişi tutuklandı. 31'i tutuklu 39 Kürt siyasetçisinin aynı iddialarla yargılandığı dava dosyasından dosyası ayrıştırılan 17 kişinin iddianameleri hazırlandı. Operasyonun ardından geçen 10 aylık gibi bir süreden sonra 17 kişi hakkında iddianame hazırlanırken, 22 kişi için ise "Soruşturma devam ediyor" gerekçesiyle halen iddianame hazırlanmadı. İddinamesi hazırlanan 17 Kürt siyasetçinin duruşması yarın Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

"Üye ve üye yöneticisi olmak" iddiaları ile yargılanacak 17 Kürt siyasetçi hakkında 238 sayfalık iddianamenin ilk 136 sayfalık bölümü PKK'nin kongreleri, BDP milletvekillerinin basına verdiği demeçler, KCK sözleşmesi, PKK'nin tarihsel sürecinden alıntılarla hazırlandı. BDP'lilerin telefon görüşmelerini delil olarak gösteren savcının, "Yarın ilde toplantı var sana haber verdiler mi?" gibi konuşmaları "Toplantıların örgütsel içerikli olduğu anlaşıldı" şeklinde yorumlaması ise dikkat çekiyor.

BDP İstanbul İl Başkanlığı'nda 15 Mayıs ile 26 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen 5 toplantıya yer verilen iddianamede, BDP'lilerin BDP'nin organize ettiği etkinliklere katılmaları savcı tarafından "suç" kapsamında değerlendirildi. BDP tarafından gerçekleştirilen basın toplantılarının basında yer alan haberlerini delil olarak iddianameye koyan savcı, 17 Kürt siyasetçinin siyasi faaliyetleri için "KCK İstanbul içerisinde örgütsel toplantılara katıldığı, örgüt içi sözde yargılama, örgüt adına maddi yardım toplama, örgüt adına gerçekleştirilecek eylemlerin organizasyonunda yer alma gibi birçok örgütsel faaliyet içerisinde bulunduğu anlaşılmıştır" değerlendirmesi yapıldı.