1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li belediye başkanlarının yargılandıkları dava düşürüldü
BDP'li belediye başkanlarının yargılandıkları dava düşürüldü

BDP'li belediye başkanlarının yargılandıkları dava düşürüldü

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Fis Köyü'nde PKK'nın kuruluşunun ilan edildiği evin bahçesine fidan diken, aralarında BDP'li belediye başkanlarının da bulunduğu 10 kişinin 15 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme, yeni yasal düzenlemelerle 10

A+A-

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'nın 1978 yılında kuruluşunun ilan edildiği evin bahçesine fidan diktikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan aralarında BDP'li belediye başkanlarının da bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan kimse katılmazken, avukatları hazır bulundu.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunan savcı, 'PKK üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 'OKK'nın propagandasını yapmak' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan sanıkların, suç tarihinde terör örgütünün kuruluşunun gerçekleştiği ve ilk toplantısının yapıldığı evi, propagandaya dönüşen söz veya eylemleri olmaksızın ziyaret ederek ağaç diktiklerini belirtti. Savcı suç unsurlarının oluşmadığını belirterek, tüm sanıkların beraatlarına karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları da, iddia makamının mütalaasına katıldıklarını, Belediye Başkanı olan sanıkların Bayram ziyareti kapsamında Lice İlçesi'ne gittiklerini, bu gezinin valilik izni ile yapıldığını kaydetti.

Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, yeni yasal düzenlemelerin göz önüne alındığını belirterek, 10 sanık hakkında 'terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'ten ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, 10 sanık hakkında 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan ise kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi.

YARGILANANLAR

İddianamede, sanıklar Diyarbakır Merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar İlçesi Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Bağlar İlçesi Belediye Başkanı Yüksel Baran, Yenişehir İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Selim Kurbanoğlu, Lice İlçesi Belediye Başkanı Fikriye Aytin, kapatılan DTP'nin eski İl Başkanı Ali Şimşek, Turki Gültekin, Hasan Pence, Şiran Eminoğlu ve Avukat Meral Danış Beştaş'ın TCK'nın 'PKK üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve 'PKK'nın propagandasını yapmak' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. 2009 yılında yapılan fidan dikme törenine, belediye başkanlarının yanı sıra BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak ile dönemin Milletvekili Hamit Geylani de katılmıştı.

HABERE YORUM KAT