1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li Başkanı Polis Kurtardı
BDP'li Başkanı Polis Kurtardı

BDP'li Başkanı Polis Kurtardı

Diyarbakır'daki BDP'li bir belediye başkanını. dolandırılmak üzere iken polis kurtardı.

A+A-

İzmir'de yaşayan ilkokul mezunu baba, oğlu ve arkadaşı, telefonla aradıkları Diyarbakır'daki BDP'li bir belediye başkanını, "Ben BDP milletvekilinin danışmanıyım. Size İller Bankası'ndan kepçe çıktı, ancak 5 bin lira sigorta parası yatırmanız gerekiyor" diye ikna ettikten sonra dolandırmak üzere iken polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, 3 kişilik bir şebekenin üst düzey bürokratları, belediye başkanlarını, sanayi ve ticaret odası başkanlarını arayıp kendilerini milletvekili ya da danışmanı olarak tanıtarak dolandırdığı ihbarını aldı. İhbar üzerine harekete geçen polis, söz konusu şahısları savcılıktan alınan izinle teknik ve fiziki olarak takip etmeye başladı. Yapılan takip sonucunda S.G. isimli şahsın oğlu U.G. ve onun arkadaşı E.Y. ile birlikte tespit ettikleri kişileri telefonla arayıp, Van depremi mağduru çocukları kullanarak dolandırdığı belirlendi.

Günde en az 50 vali yardımcısı, kamu kurumu müdürleri, belediye başkanları, sanayi ve ticaret odası başkanlarını arayan dolandırıcıların, kendilerini milletvekili ve milletvekili danışmanı olarak tanıtıp "Otogardayım. Yanımda 15 tane Van depreminde mağdur olmuş çocuk var. Van'a dönecekler ama paraları yok. Vereceğim hesaba çocukların Van'a gitmesi için para yatırır mısınız?" diyerek para istediği öğrenildi. Gelen paraları çeken şahısların, işlemden sonra bankadaki hesaplarını da hemen kapattığı belirlendi. Dolandırıcıların aynı yöntemle birden çok bürokratı dolandırdığı ortaya çıktı. İlkokul mezunu S.G.'nin "Bekleyin sizi sayın vekilime veriyorum" diyerek telefonu diğer kulağına alıp sesini değiştirmek suretiyle konuşmaya devam ettiği, oğlunu ve onun arkadaşını da danışman ya da milletvekili olarak gösterdiği, zaman zaman telefonu onlara vererek dolandırıcılığa onları da alet ettiği belirlendi.

BDP'Lİ BELEDİYE BAŞKANININ DOLANDIRILMASINI POLİS ÖNLEDİ

Dolandırıcı S.G, son olarak Diyarbakır'da Barış ve Demokrasi Partili (BDP) bir belediye başkanını telefonla arayıp, kendisini BDP milletvekili danışmanı olarak tanıttıktan sonra, "Siz İller Bankası'na kepçe almak için başvuru yapmışsınız. Kepçenin verilmesi onaylandı, ancak 5 bin lira sigorta yatırmanız gerekiyor" dedi. Bunun üzerine belediye başkanı parayı yatırmayı kabul etti. Bu arada teknik takip yapan polis devreye girerek, belediye başkanını arayıp dolandırılmak üzere olduğunu bildirdi. Polis, gerekli delilleri topladıktan sonra şahısların yaşadığı İzmir'de şafak vakti operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda 3 zanlı yakalanarak Adana'ya getirildi. Evde yapılan aramada 76 cep telefonu hattı, 12 vatandaşın kimlik bilgileri kullanılarak çıkartılmış kredi kartı, 2 sahte nüfus cüzdanı ele geçirildi. Hesabında yapılan incelemede ise 30 bin lira para bulunduğu ortaya çıktı.

Polisin şafak baskınıyla yakalanan baba S.G. ifadesinde, çocukların kendisini bu yola sevk ettiğini belirterek, "Benim hiç aklımda yoktu, çocuklar benim aklıma soktu. Ben çocuklar için yaptım" dedi.

Zanlılar, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkartılan 3 şahısta tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HABERE YORUM KAT