1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'li Ayna, İmralı sürecini değerlendirdi
BDP'li Ayna, İmralı sürecini değerlendirdi

BDP'li Ayna, İmralı sürecini değerlendirdi

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

A+A-

BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirirken, "Bizim için BDP milletvekillerinden hangi milletvekilinin görüştüğü çok önemli değildir. Bizim için önemli olan devletle, başkan Öcalan ile olan görüşmelerin nasıl olduğudur" dedi.

Diyarbakır'da 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü'nde BDP ve sivil toplum örgütleri Büyükşehir Belediyesi Konukevi önünde etkinlik düzenledi. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile yaklaşık 200 kişinin katıldığı etkinlikte, sıksık Kürtçe, 'Dünya ana dil günü kutlu olsun' sloganı atıldı. Yapılan basın açıklamasından önümüzdeki Cumartesi günü Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda 'Anadil mitingi' düzenleneceği belirtilerek, mitinge katılım çağrısı yapıldı.

Etkinlikte gazetecilerin İmralı görüşmelerini ilişkin sorularını yanıtlayan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, şunları söyledi:

"Bizim için BDP milletvekillerinden, hangi milletvekilinin görüştüğü çok önemli değildir. Bizim için önemli olan devletle, başkan Öcalan ile olan görüşmelerin nasıl olduğudur. Çünkü o görüşmelerden bizim beklentimiz, orada Kürt halkının talepleri ne kadar anayasal güvence altına alınacak, ne kadar ortaklaşılıcaktır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürt halkının ve Türkiye'de yaşayan diğer halkların ulusal ve siyasal, hakları anlamında geçmişten bugüne, cumhuriyetin kuruluşundan bugüne yaşanan gaspın ne kadar ortadan kalkacağıdır. Bizim için BDP milletvekillerinden kim oraya gitmiş tartışması hiçbir zaman yaşanmadı, bugün de yaşanmıyor.

Bunu yaşayan, bu tartışmayı yaşayan Başbakan Erdoğan'ın kendisidir. Bu da onun aslında Kürt sorunun Türkiye'deki halkların ulusal ve siyasal hakları sorununa nasıl yaklaştığının göstergesidir. Başbakan her zaman bu konuda ahlaki normların dışında değerlendirme yapmıştır. Bugünde ahlaki normların dışında değerlendirme yapmaktadır. Yoksa bizim için öyle bir sorun, sıkıntı yok. Bir şey de tıkanmışsa tıkayan Başbakan'ın kendisidir. Barış ve Demokrasi Partisi değildir."

Sinop ve Samsun'da yaşanan olayları da değenlendiren Ayna, "Vali, devletin valisidir. Polis, devletin polisidir. Bunların hepsi İçişleri Bakanlığı'na bağlıdır. Orada yaşanan şey validen ve oranın emniyetinden bağımsız değildir. Yani İçişleri Bakanlığı'ndan bağımsız değildir" dedi.

HABERE YORUM KAT