1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP'li anneler oturma eyleminde
BDP'li anneler oturma eyleminde

BDP'li anneler oturma eyleminde

DİYARBAKIR- Çocukları dağda öldürülen ve cezaevinde bulunan BDP'li anneler, Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Anıt Park'ta süresiz oturma eylemi başlattı.

A+A-
Diyarbakır'da, 19 Mayıs'ta çocukları PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen annelerin eylemi Dağkapı Meydanı'nda devam ederken; çocukları dağa çıkan, dağda öldürülen ve cezaevinde bulunan anneler de eylem kararı aldı.
 
Öğlen saatlerinde Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Anıt Park'a gelen 7 anne, burada süresiz oturma eylemi başlattı.
 
Eylemleri ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan kızı kendi isteği ile dağa çıkan Şehrizade Anar, tek isteklerinin kalıcı bir barış olduğunu söyledi. Zindanların boşaltılması, hasta tutukluların serbest bırakılması ve çocuklarının dağdan inmesini isteyen Anar, çocuklarını devletten istediklerini dile getirdi.
 
“BELEDİYENİN ÖNÜNDE OTURACAKLARINA GELSİNLER BİZİM YANIMIZDA OTURSUNLAR”
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylemlerine başlayan daha sonra Dağkapı Meydanı'na geçen annelere çağrıda bulunan Anar, “Çağrımız öteki anneleredir. Belediyenin önünde oturacaklarına gelip yanımızda otursunlar, devlete kanmasınlar. Eğer devlet adım atsaydı, barışı getirseydi bugün habire kırsalı seçmezdi, dağa gitmezdi. Eğer bu böyle devam ederse dağa gidecek çok çocuk olur.
 
Eğer zulüm devletten olmasaydı, çocuklar neden evini ailesini bırakıp da kırsalı tercih etsin? Bir an önce biz barışı istiyoruz. Adım atılsın, yeter artık. Eylemimize şimdi başladık, kalıcı bir barış gelmeyene kadar eylemimizi bırakmayacağız. Toplam 7 aile var, çağrı yapıyoruz bütün asker anaları, tutuklu analar, çocukları kırsalda olan anneler hepsini yanımıza çağırıyoruz, devletten çocuklarımızı istiyoruz. Eğer ben bu sorunu halledemiyorsam, daha da bu çocuklar dağa gidiyorsa ben bu başkanlığı bırakırım, istifa etmem lazım. Başbakan eğer barışı getirmiyorsa istifa etsin. Yeter oyalandığımız.
 
Önce belediye seçimleri için bizi oyaladı, şimdi de Cumhurbaşkanlığı için bizi oyalıyor. Biz artık kanmıyoruz, barışı getirsin bize. Bizim tek eylemimiz barış üzerinedir. Adım atılsın, barış gelsin çocuklarımız zaten dönerler. Her gün oturacağız, bu eylemi başlattık bitirmeyeceğiz bize güzel bir cevap verilene kadar. Barış gelsin, zindanların kapısı açılsın, çocuklarımız geri gelsin. Kalıcı bir barış olursa zaten çocuklarımız gelecek” dedi.
 
“BİZİM YÜREĞİMİZ YANDI BAŞKA ANNELERİN YÜREĞİ YANMASIN”
 
Dağkapı Meydanı'nda eylem yapan annelerle görüşmek istediklerini fakat izin verilmediğini aktaran Anar, “Dağkapı'da eylem yapan ailelerle görüşmek istedik bırakmadılar. Mesafe koydular izin vermediler, biz buradan çağrı yapıyoruz onlara; kimseye kanmasınlar, gelsinler bizimle otursunlar barışı istesinler. Barışın gelmesini istiyoruz, bizim yüreğimiz yandı başka annelerin yüreği yanmasın. Bugün buralarda iş imkanı olsaydı, çocuklarımız okuyor boşta kalıyor, kimi öğretmen, kimisi doktor, mimar, eğer burada imkan olsa niye çocuklar kırsalı tercih etsin” diye konuştu.
 
Anneler, valiliğin karşısındaki parka oturma eylemlerine devam ederken, polis ekipleri de de çevrede güvenlik önlemi aldı.
 
(YRT-YHY-Y)
 

HABERE YORUM KAT