1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'den Uludere açıklaması
BDP'den Uludere açıklaması

BDP'den Uludere açıklaması

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Uludere olayını, 27-28 Aralık tarihlerinde saat 19.00-20.00 aralarında ışıkları söndürüp, yakalarına, evlerine, iş yerlerine siyah kurdele ile siyah bayrak takarak prote

A+A-

Aralarında BDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Emine Ayna'nın da bulunduğu bir grup, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan AZC Plaza önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi. Grup adına açıklama yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Uludere olayının Kürt sorunun geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Kürt sorunundaki çözümsüzlük nedeniyle 34 sivil insanın Ortasu'da hayatını kaybettiğini ifade eden Aydoğan, sorunun çözüme ulaşmış olmasının ardından böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmayacaklarını kaydetti.

Ortasu halkının geçimi için sınır ticareti yaptığını hükümet tarafından bilinen bir gerçek olduğunu aktaran Aydoğan, “Roboskili aileler tam bir yıldan beri adalet arayışı içerisindedir. Bu dava sadece Roboskili ailelerin davası olmaktan çıkmıştır. Bu dava artık bütün halkın davasıdır. Adalet isteyen arayan herkesin davasıdır. Bu nedenle bütün Türkiye halkı bu davanın hemen en hızlı şekilde aydınlatılmasını istemektedir” dedi.


Aydoğan, Uludere olayının aydınlatılması için ayın 27'sinde Bağlar Dörtyol'dan Koşuyolu'na bir yürüyüş düzenleyeceklerini ve 27-28 tarihlerinde 19.00-20.00 arasında ışıkları söndürme eylemi yapacaklarını söyledi. Aydoğan, "27-28 tarihlerinde yakalarımıza, evlerimize, iş yerlerimize siyah kurdele ve siyah bayrak takarak bu katliamı protesto ettiğimiz herkese göstereceğiz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT