1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'den Suriye'ye destek eylemi
BDP'den Suriye'ye destek eylemi

BDP'den Suriye'ye destek eylemi

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları Suriye'deki Kürtler için Diyarbakır Surları'nda el ele tutuşup destek eylemi yaptılar.

A+A-

BDP'nin organize ettiği çok sayıda sivil toplum kuruluşun da yer aldığı Suriye'ye destek eylemi Diyarbakır Surları'nda yapıldı. Eyleme BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Hasip Kaplan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile çok sayıda kişi katıldı. Diyarbakır Surları'na çıkarak, el ele tutuşup eylem yapan kalabalık, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler için destek çağrısında bulundu.
Suriye'de yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla yapılan eylemde Demirtaş, Leyla Zana ile el el tutuşarak surlara çıktı. Surların üzerinde biraya gelen BDP'liler, Suriye'deki Kürtler için destek yürüyüşü yaptı.

Demirtaş, Suriye'de Kürtlere saldıranların cihatçı olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, “Rojava'da yapılan devrim sadece Suriye topraklarını ilgilendiren bir devrim değildir. Bizim adımızı devrim yapan direnişi aynı coşkuyla sahiplenemedik. Sokak sokak, meydan meydan, Rojava halkı özgücüne dayanarak yönetim gücünü ilan ediyor. İnsanlık dışı vahşeti ve katliamları İslam adına yapanları, biz İslam değil, insan bile kabul etmiyoruz. Birileri İslami hassasiyetler altında, sanki bu vahşi çeteler cihat yapıyor gibi yutturmaya çalışmasınlar. Suriye'de Beşar Esad, baskısına zulmüne direnenler vardır. Rojava'da çoluk çocuk demeden Kürtlere saldıran çetelere kimse cihatçı olarak bize yutturmasınlar. İslamiyet'in ismini kullanarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde gelip, taşeron örgüt gibi çetecilik yapanlar, orda bir halkın vatanına saldıranlar olsa olsa adı katliamcı çete olur, cihatçı olmazlar. Sömürgeleştirilmiş Kürdistan bir kez daha özgür iradesiyle ayağı kalkarken, kimse Kürdistan'ı farklı bir nedenle mahkum edemez. Biz halkımıza güveniyoruz, halkımız bizi bekliyor. Bize düşen şey, bu öncülüğü yapmaktır ve biz bunun gereğini yerine getireceğiz” dedi.Yapılan konuşmanın ardında kalabalık sessizce dağıldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT