1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP'de kadro yenileme kongresi
BDP'de kadro yenileme kongresi

BDP'de kadro yenileme kongresi

BDP Olağanüstü Kongresi bugün gerçekleştirilecek.

A+A-

BDP'nin 2. Olağan Kongre'nin ardından gerçekleşen KCK operasyanlarında parti kadrolarının önemli bir kısmı tutuklanmıştı. BDP'nin 110 kişilik Parti Meclisi'nden hala 56'sı cezaevlerinde bulunuyor. Bugünkü konre bir nevi “kadro yenilemeye” yönelik olacak.

Partiden yapılan açıklama kongrede ideolojik ya da söylemsel bir yenilenmenin değil, kadrosal bir yenilenmenin hedeflendiği belirtildi. Geçen temmuz ayında olağanüstü kongre kararı alan BDP kadro boşluğunu doldurarak yerel seçimlere güçlü bir şekilde hazırlanmak istiyor. Bu nedenle kongrede liderlik yarışı olmayacak. Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak görevlerine devam edecek.

34 KURUM KATILACAĞINI BİLDİRDİ

Ancak partide yüzde 40 kadın kotası nedeniyle sıkıntılar yaşandığı ve yeterli kadın sayısının bulunamadığı ileri sürülüyor. Eşbaşkan Demirtaş geçen hafta içinde grup toplantısında kadınlara partiye katılmaları için çağrıda bulunmuştu.

AK Parti 4. Kongresi'ne BDP'nin davet edilmemesine cevap da geldi. BDP, AK Partiyi kongreye davet etmedi. Kongreye davet edilmeyen bir diğer parti MHP oldu. CHP, ÖDP, TKP gibi partilerin davet edildiği, dün itibariyle 34 kurumun kongreye katılmak üzere geri dönüş yaptığı açıklandı.

KDP, KYB VE PYD KATILACAK

Kongrenin yabancı konukları arasında ise Irak'tan KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Havrami ve KYB temsilcisi Berham Salih ile Suriye'den PYD'den bir ismin katılması bekleniyor.

BDP tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise AKP Kongresi'nde yaşanan basına akreditasyon sıkıntısının yaşanmayacağı yönünde. Kongreyi izlemesi için de yüzün üzerinde gazeteci ve yazara davetiye gönderildi. Star, Zaman, Sabah, Yeni Şafak gibi hükümete yakınlığıyla bilinen gazetelerin kongreyi izleyebileceği belirtildi.

YENİ PM'DE ERSANLI OLMAYACAK

Kongre hazırlıklarını Hamit Geylani ve Yüksel Mutlu gibi isimler yürüttü. BDP Genel Merkezi'nde olağanüstü kongre için dün sabah saatlerinde MYK toplandı. Akşamüstü saatlerine kadar süren görüşmelerin ana gündem konusu parti meclisİne girecek isimlerdi. KCK operasyonları kapsamında tutuklanıp geçen temmuz ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın yeni dönemde parti meclisinde yer almaması bekleniyor.