1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP yürüyüşüne polis izin vermedi
BDP yürüyüşüne polis izin vermedi

BDP yürüyüşüne polis izin vermedi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Barış ve Demokrasi Parti'li (BDP) bir grup, Diyarbakır'a gençlik yürüyüşü yapmak istedi. Yürüyüşe polis izin vermezken, toplanan grup, dağ yolunu kullanarak kente ulaşmaya çalıştı.

A+A-
Bağlar Mahallesi Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosu önünde toplanan ve aralarında BDP İlçe Başkanı Kerem Canpolat, Belediye Eş Başkan adayları Yüksel Bodakçı ile Mehmet Şah Teke, BDP'li yöneticiler ve çok sayıda vatandaş, Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin 15. yılını protesto etmek için Diyarbakır'a doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Silvan Devlet Hastanesi Kavşağı'nda barikat kuran güvenlik güçleri, Diyarbakır yürüyüşüne izin vermedi.
 
Polis, yapılan bu yürüyüşün kanunsuz olduğunu belirterek, yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtirken, BDP'li yöneticiler ise, yürüyüşün demokratik bir hak olduğunu ve bunu kullanarak trafik akışını engellemeden yol kenarından Diyarbakır'a gitmek istediklerini ifade etti. Polis ile BDP'liler arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kaldı. Yapılan görüşmeler sonuçsuz kalınca BDP'liler sanayi yolu üzerinden dağa çıkarak yürüyüşü dağ üzerinden yapacağı duyurusunda bulundu. 
 
Dağ yolunda Diyarbakır'a doğru yürüyüş yapan BDP'lileri, güvenlik güçleri Silvan-Hazro grup yolunda takibe aldı.
 
(İHY-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT