1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP toplantıların ardından mitinglere başlayacak
BDP toplantıların ardından mitinglere başlayacak

BDP toplantıların ardından mitinglere başlayacak

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yapacakları toplantılar bittikten sonra DTK ve BDP eş genel başkanları, milletvekilleri, MYK ve PM üyelerinin katılımıyla bölgeden başlayacak bir gezi planlayacaklarını söyledi.

A+A-

BDP'nin "Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesi" şiarıyla yaptığı toplantılar, 10 Mayıs'a kadar devam edecek. Nisan ayında yapılan BDP MYK toplantısında yeni bir örgütlenme hamlesini başlatma kararı doğrultusunda, süreci örgütleyecek, halkı sağlıklı ve yeterli derecede bilgilendirecek, halkın etkin katılımını sağlayacak mekanizmaların oluşturulması kararı alındı. Her bölgede 5 kişiden oluşan komisyonlar kurularak, 45 ilde, 74 bölgede köy köy, mahalle mahalle toplantılar yapılacak. Toplantılara DTK ve BDP eş genel başkanları, milletvekilleri, MYK ve PM üyeleri, il ve ilçe eş başkanları ile il yöneticileri, meclis üyeleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de katılıyor. Toplantıların tamamlanmasının ardından ise birçok yerde mitingler organize edilecek.

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 21 Mart 2013 Newroz'unun hem Türkiye hem de Kürt halkı için son derece önemli sonuçların açığa çıktığı bir Newroz olduğunu ifade ederek, "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın 21 Mart Newroz'unda bir manifesto niteliğindeki Türkiye halklarıyla paylaştığı mesaj bizim içinde yeni döneme hazırlıkların başlangıcı oldu. Şüphesiz ki, bu mesajda ortaya çıkan en önemli şey artık gerilla güçlerinin silahlarıyla birlikte sınır dışına çıkması, onun yerine demokratik siyasetin artık bu ülkede öne çıkmasıyla ilgiliydi. Dolayısıyla 21 Mart'tan sonra parti olarak, demokratik siyaseti nasıl yapabilirizin üzerine önemli tartışmalar yürüttük. Tabi tartışmalar yürüten sadece biz değiliz. Hem DÖKH'nin ara toplantısında ortaya çıkan sonuçlar hem de DTK'de ortaya çıkan sonuçlar, MYK toplantımızda masaya yatırıldı. DTK ve DÖKH'nin sonuç bildirgesinden de hareketle, alınan kararların hayata geçirilmesi ile ilgili bir seri kararlaştırmalara gidildi. Önümüzdeki dönemi DTK kongresi eş başkanları ve BDP eş genel başkanları, milletvekilleri, MYK, PM ve yine DTK daimi meclis üyelerinin katılımıyla başlatıyoruz" dedi.

'Bölgeden başlayan geziler planlayacağız'

Aydoğan, öncelikle örgütlü oldukları bütün illerde Türkiye'yi bir baştan bir başa dolaşarak neredeyse köy köy, mahalle mahalle, sokak sokak, belde belde, ilçe ilçe süreci halka anlatacaklarını söyleyerek, bir taraftan Kürt sorununun demokratik çözümünü halka anlatırken bir taraftan da bu hamle sürecinin başarıya ulaşması için yoğun bir çaba içinde olacaklarını dile getirdi.

Aydoğan, yapacakları toplantılar bittikten sonra DTK ve BDP eş genel başkanları, milletvekilleri, MYK ve PM üyelerinin katılımıyla ilk önce bölgeden başlayan bir gezi planlayacaklarını kaydederek, şunları dile getirdi: "Bu gezi kapsamında il il, ilçe ilçe ulaşabilirsek beldelere kadar, eş başkanlarımızın başkanlığındaki milletvekilleri ve heyetimizle birlikte yeni süreci, demokratik çözüm ve barış sürecini ve bu süreçte geldiğimiz noktayı, bundan sonra yapılması gerekenleri halk olarak nasıl bir duruşumuzun olması gerektiğini halkımızla paylaşacağız. Önemli bir süreçten geçiyoruz tabiî ki. Böyle bir süreçte halkla buluşmak halka geldiğimiz noktayı anlatmayı elbette ki çok önemsiyoruz. Çünkü bizim dışımızdaki pek çok güç başta AKP olmak üzere bu süreci nasıl anladığını, kendi cephesinden halka anlatıyor. Yani bu anlatılanlardan da anladığımız kadarıyla anlatılanların çoğu gerçeğe yakın değildir. Bizim halkımızın da yaşanan bu süreci tam ve doğru anlamak, anlamaya ve bundan sonrada bu süreci doğru algılamayla götürme gibi bir hakkı var. Biz de bu çerçevede doğru olanı gerçekçi olanı bundan sonra yapılması gerekeni halkımızla kamuoyuyla metropol gezileriyle paylaşacağız."

'Komin ve komiteler oluşturacağız'

45 ilde 74 bölgede kapsamlı bir çalışmayı başlattıklarını ifade eden Aydoğan, örneğin Van gibi illeri 3'e, Diyarbakır gibi büyük illeri 4 bölgeye ayırarak toplantılar yapacaklarını dile getirdi. Aydoğan, oluşturdukları komitelerle en ücra köşeye kadar ulaşmalarını sağlayan bir çalışma içerisine gireceklerini aktararak, "Yani bu çalışma biçimiyle gitmediğimiz köy kalmayacak. Köylerde kominler ve komiteler kurmaktan başlayacağız. Ondan sonra beldeler, mahalle meclisleri ve giderek kent meclislerine ulaşan bu süreci örgütlü bir yapıyla götüren bir tabloyu açığa çıkartmaya çalışacağız. Bu örgütlenme biçimini bizi başarıya ulaştıracağına inanıyoruz. Zaten şimdiki halk toplantılarımızda bu bölge komitelerini tarafından başlatılacak ve giderek her bölgeye yaygınlaştırılacak. Halk toplantılarından sonra mitinglere başlayacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT