1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP seçimi sıkı tutuyor
BDP seçimi sıkı tutuyor

BDP seçimi sıkı tutuyor

BDP seçimleri sıkı tutmaya başlarken, Yenişehir, Çermik, Lice ve Bismil'de belediye başkan adayları köy gezileri ile seçim bürolarının açılışında bulundu.

A+A-

Diyarbakır'ın Yenişehir, Çermik, Lice ve Bismil'in BDP'li ilçe belediye eşbaşkan aydaları yoğun bir seçim çalışması içerisinde bulunurken, Yenişehir'de 9'uncu seçim bürosunun açılışı yapılırken, Çermik'te köy ziyaretlerinde bulunuldub Lice Eşbaşkan adayları, köy meclisleri kurma çalışmaları yürütürken, Bismil adayları ise halk toplantılarına katıldıb.

ÜÇKUYULAR'DA 9'UNCU SEÇİM BÜROSU AÇILDI

BDP Yenişehir İlçe Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında TOKİ Üçkuyular Mahallesi'nde 9. seçim bürosunu açtı. Seçim bürosu açılışına BDP Yenişehir Belediye Eşbaşkan Adayı Selim Kurbanoğlu, BDP Yenişehir İlçe Örgütü, Barış Anneleri ve kitle katıldı. Kurbanoğlu, Kürt halkı ve tüm dünya halkların anadil günlerini kutladı.

Kürlerin de diğer halklar gibi dili ve kültürü olduğunu söyleyen Kurbanoğlu, “Bunu yok sayıp gasp etmek değil, var olan bir halkın kültürüyle, diliyle ve kimliğiyle tanıma zamanıdır. Burada Peygamberimizin bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Hiçbir Arap'ın Aceme, Acemin de Arap'a bir üstünlüğü yoktur. Kürt dili ve kültürüne yapılan her saldırı tüm insanlık kültürüne yapılan saldırıdır. Bizleri yok sayarak, yasaklayarak, katlederek veya zindanlara atarak bizleri bitiremezsiniz. Artık karabulutlar üzerimizden uzaklaşmıştır. Artık önümüzde baharlar, Newrozlar vardır. Artık halkımız, haklarının, barışın ve kardeşliğin peşindedir” dedi.

Hiç kimsenin anadil için yasaklama getirmemesi gerektiğini de söyleyen Kurbanoğlu, yasalarla olsa da olmasa da anadilde konuşmaya ve geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Kurbanoğlu şöyle dedi: "AK Parti, Diyarbakır için uzaktan konuşmasın gelsin. Üçkuyular'ı görsün, gelsin Amed'i görsün, Amed için bugüne kadar hiçbir şüphemiz olmamıştır. Oylarımızı katlayarak yüzde 70, yüzde 80 oy oranıyla seçimden çıkacağız.” Konuşmaların ardından halaylar ve zılgıtlar eşliğinde seçim bürosunun açılışı yapıldı.

ÇERMİK'TE KÖY ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

BDP Çermik Belediye Eşbaşkan adayları ve beraberindekiler, ilçeye bağlı Yoğun, Alabuğday, Bulutlu, Dallıkaya, Arabık, Başdönmez, Ada, Kuşlu köy ve mezraları ziyaret etti. BDP'lilerin önünü kesen köylüler arasında yer alan 85 yaşındaki bir kişi, 30 yıldır bugünü beklediğini ifade ederek “Ben yıllardır bugünü bekliyordum. 30 yıldır BDP'ye oyumu veriyordum. Ben Kürdüm çünkü. Burada astsubaylar bana derdi ki neden BDP'ye oy veriyorsun? Dualarım sizinledir. Abdulkadir Geylani'nin, Şeyh Şehmus'un, Veysel Karani'nin duaları sizinle beraber olsun” dedi. Köy ziyaretlerinde konuşan BDP Çermik belediye eşbaşkan adayı Zuhal Odabaşı ise eşbaşkanlık sistemini anlatarak büyükşehir yasası hakkında bilgi verdi.

LİCE'DE KÖY MECLİSLERİ KURULUYOR

Lice Belediye Eşbaşkan adayları Rezan Zuğurli ve Harun Erkuş, seçim çalışmaları ve köy meclisleri kurma çalışmaları kapsamsında Uçarlı (Firdeys), Duru (Dêrqam) ve Duru'ya bağlı Bekiran mezralarını ziyaret etti. Yönetime geldikten sonra da bu meclislerin kararlarını esas alan bir yönetim modelini uygulayacaklarını söyleyen eşbaşkan adaylarının konuşması ardından köy meclisi ilan edildi.

BİSMİL'DE HALK TOPLANTISI

Bismil'de ise, Ulutürk Mahallesi seçim bürosunda halk toplantısı düzenlendi. BDP Bismil Belediye Eşbaşkan adayı Resul Sarı ile çok sayıda kişi katıldığı halk toplantısında, demokratik çözüm sürecinin geldiği nokta ve yerel seçimlerin önemine ilişkin bir konuşma yaptı. "Halkımız bu seçimlere referandum gibi yaklaşmalı birliğini ve dayanışmasını artırmalıdır. Çünkü bu seçimlerin biz Kürt halkı için çok önemlidir” diyen Sarı, Kürt halkına gücünü birleştirme ve mücadeleye sahip çıkma çağrısı yaptı. Etiketler:

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT