27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara9 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,409
  %0.72
 • Dolar
  3,0984
  %0.39
 • Euro
  3,3803
  %0.38

BDP Pm Üyesi Zümrüt'ten "Sağlık'ta Fişleme" İddiası

BDP Pm Üyesi Zümrüt'ten Sağlık'ta Fişleme İddiası

03 Ocak 2013 Perşembe 14:36

Bdp Parti Meclisi üyesi Mazhar Zümrüt, veremediği bir ifade için gözaltına alınıp ardından bırakılması sırasında kendisine alınan sağlık raporu için sisteme, "adli vaka" diye girilmesi nedeniyle, başka bir şikayetten gittiği sağlık kuruluşunda dilekçe vererek hizmet alabildiğini; bunun da sağlıkta fişlenme olduğunu ileri sürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 25 yıl müffettiş olarak çalıştığını söyleyen Zümrüt, uygulamayı İHD Diyarbakır şubesine şikayet etti.

Diyarbakır'da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 25 yıl müfetiş olarak çalıştıktan sonra emekli olan ve Bdp'de Parti Meclisi üyesi olarak görev yapan Mazhar Zümrüt, geçen hafta Kuzey Irak'a gitmek için Habur Sınır Kapasında işlem yaparken, yaptığı bir konuşma nedeniyle hakkında açılan soruşturmada ifade veremediği için gözaltına alındı. Şırnak'ta 24 saat gözaltında tutulan Zümrüt'ün gözaltına alınması ve savcılık tarafından serbest bırakılması sonrasında, yasa gereği hastaneden kendisine rapor alınarak dosyasına konuldu.

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUNCA "ADLİ VAKA" UYARISI ÇIKTI

Ses tellerindeki bir sorun nedeniyle bugün Diyarbakır'da özel bir sağlık kuruluşuna başvuran Mazhar Zümrüt'ün girişi yapılırken, bilgisayarda sistemde 'adli vaka' uyarısı çıktı. Görevli, Zümrüt'ten daha önce adli vaka nedeniyle aldığı raporları getirmesini ya da söz konusu şikayetin adli vaka ile ilgili olmadığına dair bir dilekçe vermesini istedi. Duruma tepki gösteren Zümrüt, dilekçe yazarak şikayetinin adli vaka konusu olan olay ile ilgisi olmadığını belirtip imzalayarak sağlık kuruluşuna verdi ve ancak böyle sağlık hizmeti aldı.

İHD'YE BAŞVURARAK, "SAĞLIK'TA FİŞLENME VAR" DEDİ

Sağlık hizmeti aldıktan sonra İnsan Hakları Diyarbakır Şubesine başvuran Bdp PM üyesi Mazhar Zümrüt, sağlıkta fişlenme olarak gördüğü uygulamayı şikayet etti. Her vatandaşın sağlık hizmetlerinden özgürce yararlanma hakkının olduğunu ve 25 yıl çalıştığı sosyal güvenlik kurumunun böyle bir uygulama yapamayacağını söyleyen Zümrüt, "Bu uygulama sağlıkta da artık fişlenmenin olduğunun kanıtıdır. Yani ben milliyetçi duyguların yoğun olduğu bir yerde sağlık kuruluşuna gitsem bu 'Adli vaka" uyarısı karşıma orada çıksa, başıma her şey gelebilir. Bu uygulama, gözaltında kötü muamele ve işkence gören bir kişiye başka bir sağlık kuruluşundan rapor verilemeyeceğinin kanıtıdır. Burada vatandaşların sağlık hakkı ihlal ediliyor ve sağlıkta da fişlenme gerçekleştiriliyor. Bu uygulamayı mahkemelerede taşımayı düşünüyorum" diye konuştu.

Okunma Sayısı : 7149
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com