1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP okulları boykot yürüyüşü düzenlenecek
BDP okulları boykot yürüyüşü düzenlenecek

BDP okulları boykot yürüyüşü düzenlenecek

Diyarbakır'da BDP ve DTK'nın ana dilde eğitim için okulları 1 hafta boykot etme kararının ardından sivil toplum örgütleri de kentte Pazartesi günü boykotu desteklemek için yürüyüş düzenleyecek.

A+A-

Diyarbakır'da dün BDP ve DTK'nın ana dilde eğitim için okulları bir hafta boykot etme kararının ardından bugün yazı sivil toplum örgütleri de boykota destek vereceklerini açıkladı. DTK binasında bir araya gelen BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, eski Siirt Milletvekili Osman Özçelik, belediye başkanları, bazı sivil toplum örgütü üyeleri okulların açılacağı Pazartesi günü, okulları boykot etmek için yürüyüş düzenleneceğini açıkladı.

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, okulları boykot kararını desteklediklerini ve Pazartesi günü yapılacak olan yürüyüşe herkesin katılmasını istedi. Okullar da ve kamu alanlarında Kürtçe'nin ikinci resmi dil ve eğitim olmasını istediklerini söyleyen Birtek, Sivil toplum örgütleri olarak okullarımızda, kamu alanlarında Kürtçe'nin ikinci resmi dil ve eğitim dili olmasını istiyoruz. Bu gerçekleşmediği sürecede barışın gelmeside mümkün değildir. Dil bir haktır. Doğuştan gelen bir haktır. Tartışma konusu bile yapılamaması gerekiyor dedi.

Kentteki sivil toplum örgütleri olarak tavırlarının net bir şekilde ortaya koyacaklarını ifade eden Birtek, Bizler sivil toplum kuruluşları olarak DTK'nın öncülüğünde Pazartesi günü bu konudaki tavrımızı çok net bir şekilde ortaya koyacağız. O faşist, gerici andı okumayacağız. Türk'üm demeyeceğiz. Çünkü Türk değiliz. Varlığımızı Türk varlığına armağan etmeyeceğiz. Biz başka bir halkız. Elbetteki kardeşlerimizle birlikte kaderlerimizi birleştirmek isteriz. Ama bize zorla varlığınızı başkasının varlığına armağan edin derseniz bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bizde bu kararın içinde olduğumuzu kamuoyuna açıklamak istiyoruz. Ayrıca pazartesi yapılacak yürüyüşe tüm halkımızı katılamaya davet ediyoruz. Eylemlerimiz sadece bir haftayla bitmiyor. süreklilik arz eden bir mücadele biçimi var. Önümüzdeki süreçte de yine bu eylemlerimizi çoğaltıp büyütüp AKP hükümetini adeta bu hakkı verme noktasında bir mecburiyet durumuna getirmeyi boynumuzun borcu sayıyoruz dedi.

EĞİTİM ÖNÜNDEKİ SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ
Öte yandan Yenişehir İlçesi Ofis Semti'nde toplanan Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır şubesi üyeleride, basın açıklaması yaptı. Ellerinde Türkçe-Kürtçe dövizler taşıyan grup eğitim alanında yaşanan sorunların çözülmesini istedi. Şube Başkanı Mehmet Masum Yokuş, eğitim alanlarında ki Tevhid-i Tedrisat Kanunu, anadilde eğitim sorunu, başörtüsü ve kılık kıyafet sorunu, andımız ve törenler sorunu, okullarda ibadethane olmaması, idareci seçiminde liyakat ilkesinin çiğnenmesi gibi temel sorunların bir anca önce çözülmesini talep etti.

HABERE YORUM KAT