1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP milletvekili Aydoğan'ın yargılanması
BDP milletvekili Aydoğan'ın yargılanması

BDP milletvekili Aydoğan'ın yargılanması

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, katıldığı 4 etkinlikte, suç unsuru tespit edildiği iddiasıyla hakkında dava açılan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine karar verdi

A+A-

Diyarbakır'da, milletvekili seçimleri öncesinde katıldığı 4 etkinlikte suç unsuru tespit edildiği iddiasıyla hakkında dava açılan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenlenmesine karar verildi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Aydoğan katılmadı. Mahkeme heyeti, dosyada yapılan incelemenin ardından, sanığın milletvekili oluşu nedeniyle ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek'' suçundan hazırlık aşamasında herhangi bir işlem yapılmadığından dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere fezleke düzenlenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, dokunulmazlık kapsamında kalmayan ''PKK'nın propagandasını yapmak'' ve ''PKK olmamakla birlikte PKK adına suç işlemek'' eylemleri yönünden de fezleke sonucunun beklenilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

İstenen ceza
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Aydoğan'ın katıldığı 4 ayrı etkinlikte, suç işlediği iddia edildi. Aydoğan'ın 13-14 Mayıs 2011 tarihinde Uludere'deki çatışmada ölü ele geçirilen 12 PKK'lı için Diyarbakır'da düzenlenen yasa dışı yürüyüşe katılarak, PKK mensupları için saygı duruşunda bulunduğu bildirilen iddianamede, sanığın ayrıca Tunceli'nin Pülümür ilçesinde ölü ele geçirilen 7 PKK üyesinden 4'ü için düzenlenen cenaze törenine de katıldığı kaydedildi. Sanık Aydoğan'ın MEYA-Der'in 18 Mayıs 2011 günü 1982 yılında cezaevinde kendisini yakan 4 pkk üyesi ile Uludere'de 12 PKK'lının ölü ele geçirildiği operasyonları protesto etmek amacıyla organize ettiği yürüyüşe katıldığı belirtilen iddianamede, sanığın ayrıca 20 Nisan 2011 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki çatışmada ölen PKK mensubu için düzenlenen cenaze törenine katılarak, suç işlediği ileri sürüldü. Sanık Aydoğan'ın ''PKK'nın propagandasını yapmak'', ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek'' ve ''pkk üyesi olmamakla birlikte PKK adına suç işlemek'' suçlarından cezalandırılması talep edildi.