1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP İl başkanı Zübeyde Zümrüt "Ölçü"de şaşırdı
BDP İl başkanı Zübeyde Zümrüt "Ölçü"de şaşırdı

BDP İl başkanı Zübeyde Zümrüt "Ölçü"de şaşırdı

DTSO seçimleriyle ilgili konuşan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, "yurtseverliğin ölçüsü DTK'nın çatısı altında toplanmaktır" dedi.

A+A-

DTSO seçimlerine mavi liste adı altında giren Demokratik İşverenler Girişimi üyeleri BDP Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret ederek BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile görüştü. Girişim üyelerinin projelerine ilişkin bilgi verdiği görüşmede Zümrüt, BDP olarak mavi listeyi desteklediklerini belirterek, “1 Haziran'a kadar sizlerle birlikte seçim çalışmasını yürüteceğiz, bu seçimin sahibi olarak mavi listeden yana tarafız” dedi.

Mavi liste adayı Filiz Bedirhanoğlu, bölgede kadının siyasete katılım oranının çok yüksek olduğu ancak aynı katılım düzeyinin iş hayatında görülmediğine dikkat çekerek,  “Bu da iş yaşamının erkek egemenlikli olmasından kaynaklanıyor. Aslında çok başarılı iş kadınlarımız var. Bizim Ticaret Odası'ndaki en önemli hedeflerimizden bir tanesi kadın temsiliyetini artırmaktır” dedi.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, kadının örgütlü olduğu alanların hem renginin değiştiği, hem de bu alanların geliştiğini belirtti. Siyasetin yıllarca “erkek işi” olarak görüldüğünü ve bu nedenle kadının ticarette yeterli oranda yer almadığını kaydeden Zümrüt, “Kadın öz gücüne dayanarak istihdam alanları oluşturmak bizim de temel hedefimizdir. Bu bizim temel sorumluluklarımızdan biridir. Dolayısıyla kadın arkadaşlara başarılar diliyoruz. Mavi listenin de bu noktada ciddi bir emek sarf ettiğini görüyoruz” dedi.

30 yıllık çatışmalı dönemde en fazla bedel ödeyen ve olumsuz etkilenen kesimlerden birinin de iş çevreleri olduğunu hatırlatan Zübeyde Zümrüt şunları söyledi:

“30 yıllık savaş sürecinde özellikle Kürdistan illerinde iş insanları en fazla etkilenenler arasında oldu. Ancak biliyorsunuz sn Öcalan'ın başlatmış olduğu yeni bir süreç var. Bu, Kürtler açısından bir bütünen yeni bir hamledir. Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa etme adına önemlidir. Bu çerçevede sivil toplum örgütlerini önemsiyoruz. Bugüne kadar belki bizim de bu konuda ciddi bir çabamız olmadı ve bu kurumlarda demokratik bir yönetim anlayışını oturtma konusunda ciddi bir örgütlülüğümüzün olmadığının farkına vardık. Ama mavi liste içerisinde yer alan arkadaşlarımızın Ticaret Odası'nı demokratik bir yönetim anlayışına kavuşturacakları inancındayız.”

 'DTSO'YA ÜYE OLAN HERKESİN BU HALKA KARŞI SORUMLULUKLARI VAR”

BDP il örgütü olarak DTK ile birlikte mavi listeyi desteklediklerini açıklayan Zümrüt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Önümüzde bir hafta var, bizler demokratik kurtuluş ve özgür yaşamın inşasını istiyorsak, herkesin mavi listenin yanında yer alması gerekir. Biz bütün örgütlü gücümüzle mavi listeyi destekleyeceğiz, mavi liste ile birlikte çalışacağız. Ne olursa olsun artık örgütlü hareket etmek zorundayız. Parçalı duruşun kazandırmayacağını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Yurtseverliğin ölçüsü de bir çatı altında toplanmaktır. Bu çatı da DTK'dır. DTK, herkesin düşüncelerini özgürce ifade edebileceği bir çatıdır. Onun için herkesi tekrar DTK'nin ve BDP'nin desteklediği mavi listenin yanında yer almaya, Ticaret ve Sanayi Odası'nı bu halka hizmet edecek bir duruma getirmeye çağırıyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan herkesin bu halka karşı sorumluluğu vardır. Bu halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmezsek, yarın beşikteki çocuk kalkar hesabını sorar. Bu sürecin barışa ve kardeşliğe vesile olmasını istiyorsak, hepimizin bu alana güç vermesi gerekiyor. 1 Haziran'a kadar sizlerle birlikte seçim çalışmasını yürüteceğiz, bu seçimin sahibi olarak bir tarafız.”

HABERE YORUM KAT