1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Hani'de seçimlere iddialı hazırlanıyor
BDP Hani'de seçimlere iddialı hazırlanıyor

BDP Hani'de seçimlere iddialı hazırlanıyor

BDP, 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi 30 Mart'ta yapılacak seçimlere de iddialı hazırlanıyor.

A+A-

Amed'in nüfus oranı az olan ilçelerinin başında geliyor Hani ilçesi. AKP'nin gıda-yakacak ve iş vaadlerine rağmen BDP, 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi 30 Mart'ta yapılacak seçimlere de iddialı hazırlanıyor. Kapatılan DTP'den Hani Belediye Başkanı seçilen ve daha sonra BDP'ye geçen Belediye Başkanı Abdurahman Zorlu, bu seçimde de Eşbaşkan adayı Nevin Oktay ile birlikte ikinci kez ipi göğüslemeye hazırlanıyor.

5 yıldır Belediye Başkanlığını yürüten Abdurahman Zorlu bir fizyoterapist. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunu. 2008 yılına kadar Amed Devlet Hastanesi'nde fizyoterapist olarak görev yapmış. 2009 yılında ise kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nden aday olmuş ve yüzde 52.8 gibi bir oranla başkanlığı kazanmış.

ALT YAPI SORUNU YÜZDE 98 ORANINDA ÇÖZÜLDÜ

Zorlu, ilk olarak yerel yönetimlerde gözle görülmeyen ve klasik politikacıların, 'reklamı olmaz' diyerek el atmadığı alt yapı meselesine el atmış. 5 yılda Hani'de yer altına yapılan yatırımlarla ilçenin alt yapı sorunu yüzde 98 oranında çözülmüş durumda. Aynı şekilde kıt bütçeye rağmen ilçe merkezinde yolların asfaltlanmasının ardından, çocuk parkları ve oyun parklarını da ilçeye kazandırmış.

17 bin 367 seçmeni olan ilçeye 2 belde, 19 köy ve bu köylere bağlı 18 mezra bağlı idi. Ancak Büyükşehir Yasası ile beldeler ve köyler mahalle statüsüne kavuşunca, Hani Belediyesi'nin hizmet götürüleceği yerlerin sayısı da artmış durumda.

30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde yüzde 65-70 oranında oy beklediklerini kaydeden Belediye Başkanı Zorlu, ilçenin alt yapı sorununu tamamına yakın çözdüklerini, ancak kültür-sanat, sosyal tesisler ve sosyal donatılar konusunda halen giderilmeyi bekleyen sorunlarının olduğunu söyledi. Bu konuların en büyük sorun olarak önlerinde durduğunu kaydeden Zorlu, bu sorunları aşmak için Kadın ve Gençlik Merkezleri oluşturmayı ana hedefleri arasında aldıklarını ifade etti.

YENİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK

İlçede özellikle gençlere yönelik spor kompleksinin oluşturulması için alt yapı ve proje hazırlıklarını tamamladıklarını kaydeden Abdurahman Zorlu, aynı şekilde Terkan bölgesindeki Qoqê çayındaki kirliliği ortadan kaldırmak için yeni atık su arıtma tesisi kuracaklarını söyledi.

İlçede hayvan kesimhanesi ve kent ormanı projelerini de hayata geçireceklerini kaydeden Zorlu, "İlçemizde bir kent meydanı yok. Bunu hayata geçireceğiz. Aynı şekilde Aynqeris şifalı suyunun rehabilitasyonu ve çevre düzenlemesi için de çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Amed Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı DİSKİ ile birlikte alt yapı ile suyu olmayan ve Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle statüsüne kavuşan bu yerleşim bölgelerinin sorunlarını ortadan kaldıracaklarını kaydeden Zorlu, her mahalleye çocuk parkı kurmayı planladıklarını söyledi.

DİNİ SİYASETE ALET EDİYORLAR

BDP'ye karşı geçmişte olduğu gibi bugün de dini siyasete alet ederek oy kapma peşinde olanların olduğunu ve bu kesimlerin heveslerinin kursağında kalacağını kaydeden Zorlu, "Hani ilçemizin muhafazakar yapısını siyasi amaçları doğrultusunda kullanma noktasında BDP'yi farklı tanıtma propagandaları yapılıyor. Ancak halkımız BDP geleneğini tanıdığı için buna pek itibar etmiyor. Aynı şekide ikametgah değişikliği yaparak seçmen kazanma peşindeler bunun farkındayız ve önlemimizi alıyoruz" şeklinde konuştu.

DİNİ VE KÜLTÜREL YAPILARA ÖNEM

Hani ilçesinin Hurrilerin tarihiyle yaşıt bir kent olduğunu belirten Zorlu, ilçede yakın dönem İslam eserlerinin ve dini mekanların yoğunlukta bulunduğunu söyledi.

Ulu Cami, Hatuniye Medresesi, Seyyid Bedrettin Türbesi, Cafer-i Tayyar Türbesi'nin bunlardan bazıları olduğunu kaydeden Zorlu, Ulu Cami'nin etrafındaki yapıların kaldırılması ve Seyyid Bedrettin Türbesi'nin çevre düzenlemesi için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışma içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

HALK KARAR VERECEK, BELEDİYE OLARAK UYGULAYACAĞIZ

Hiyerarşik ve devletçi yapılara alternatif olarak merkezin yetkilerini yerellere ve bu şekilde de halka indiren Özgür Demokratik Belediyecilik modelinde halkın doğrudan yönetime katılma ve karar verme noktasında söz sahibi olmasını esas aldıklarını belirten Abdurahman Zorlu, "Bizim hayata geçirdiğimiz özgür ve demokratik yerel yönetim modelinde, halkın yani tabanın ekonomik, sosyal, siyasal ve çevresel gibi kısaca yaşamın her alanında karar almayı ve uygulamayı halka bırakan bir modeli savunuyoruz. Bu model şeffaftır. Hesap verebilirlik ve katılımcılık en önemli ilkelerimizdir. Aynı şekilde belediyenin resmi karar alma organları, mahalle ve kent meclislerinin aldığı kararların uygulanmasında ve pratiğinde geçirilmesinde de sorumlu olacaktır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT