1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP, Diyarbakır'da Hüda-Par sayesinde kazanacak
BDP, Diyarbakır'da Hüda-Par sayesinde kazanacak

BDP, Diyarbakır'da Hüda-Par sayesinde kazanacak

Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Malatya ve Diyarbakır'da yapılan araştırmada 2 ilde BDP, 3 ilde de AK Parti adayının ipi göğüslediği ortaya çıktı.

A+A-
YEREL SEÇİMLER
Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Malatya ve Diyarbakır'da yapılan araştırmada 2 ilde BDP, 3 ilde de AK Parti adayının ipi göğüslediği ortaya çıktı.30 Mart yerel seçimlerine az bir zaman kala anket şirketleri büyükşehirleri kapsayan araştırmalarına ağırlık verdi.
 
ORC Araştırma Şirketi; Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Malatya ve Diyarbakır illerinde vatandaşın nabzını tuttu.2-8 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmada yüzyüze anket tekniği yöntemi uygulandı.
 
Araştırmanın yapıldığı illerden Diyarbakır ve Mardin'de BDP'nin üstünlüğü göze çarparken, Şanlıurfa, Gaziantep ve Malatya'da Ak Parti ipi göğüslüyor.
 
DİYARBAKIR
 
Diyarbakır, BDP için kuşkusuzki en önemli büyükşehirlerden biri. BDP, 2 dönemdir Osman Baydemir'in oturduğu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna BU dönem Gültan Kışanak'ı aday gösterdi. Kışanak, Ak Parti'nin bu kentte aday gösterdiği Galip Ensarioğlu'na 4 puan fark attı. Diyarbakır seçmeninin yüzde 44'ü tercihini BDP'den yana kullanırken, Ak Parti'yi destekleyenlerin oranı yüzde 39.7'de kaldı.
 
MARDİN
 
BDP adına Ahmet Türk'ün yarışacağı Mardin'de büyük bir rekabet yaşanacak. Bu kentten yaşayan vatandaşların yüzde 38.2'si BDP'nin adayını destekleyeceğini belirtirken, yüzde 36.2lık kesimde tercihini Ak Parti'nin adayından yana kullandı.
 
ŞANLIURFA
 
BDP'nin Osman Baydemir ile mücadele edeceği Şanlıurfa'da vatandaşın ilk tercihi Ak Parti adayı Celalettin Güvenç. Bu kentte yaşayanların yüzde 42.7'lik kesimi Ak Parti adayını desteklediği yönde görüş belirtirken, yüzde 30.5'i de Baydemir'i belediye başkanı olarak görmek istidiğini ifade etti.
 
Gerek Mardin ve Gerekse Diyarbakır'da AKP ile BDP arasındaki farkın Hüda-Par'a giden oylar nedeniyle BDP lehine bir durum olşturduğu anlaşılmaktadır. Çünkü; Hüda-Par seçmeninin ekseriyeti, kendi partisi olmazsa AKP, çok az bir kısmı ise BDP'ye oy veren kişiler.
 
Keza, Bingöl ve Van'da da Hüda-Par'a oy veren seçmenin tercihi BDP lehine bir durum oluşturmaktadır. Haliyle Mart Yerel Seçimlerinde "Hüda-Par'ın BDP'ye çalıştığı" yönündeki kanaatin doğru olduğu anlaşılmaktdır.
 
Bu netice; Hüda-Par'ın bu seçimdeki rolü nedeniyle, AKP'ye yakın duran Kürt seçmenler açısından olumsuz, BDP'ye yakın duran seçmenler açısından ise olumlu karşılanmaktradır. Bu neticenin Hüda-Par açısından hesaba katılmayan bir netice olması ise ayrı bir konu. Çünkü Hüda-Par, alabileceği azami oyları almaya ve ilerisi için Kuzey Kürdistan'da anamuhalefet partisi olmayı, uzun vadede ise kalıcı bir zemin elde etmeyi hedeflemektedir.
 
Kaynak: haberler.com, habediyarbakir.com

HABERE YORUM KAT