1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Diyarbakır Milletvekili Tan açıklaması
BDP Diyarbakır Milletvekili Tan açıklaması

BDP Diyarbakır Milletvekili Tan açıklaması

"Kendi siyasi geleceğiniz üzerine mi bir siyasi hesap yapacaksınız yoksa halkın yararı üzerine bir muhasebe içinde misiniz bunu ortaya koyma günüdür.

A+A-
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün internet düzenlemesini de içeren Torba Kanun'u onaylamasına ilişkin, "Kendi siyasi geleceğiniz üzerine mi bir siyasi hesap yapacaksınız yoksa halkın yararı üzerine bir muhasebe içinde misiniz bunu ortaya koyma günüdür. Bunu ortaya koyamazsanız bu muhasebeyi millet yapacaktır. Sizin de bir fonksiyonunuz yarın kalmayacaktır" dedi.  
Tan, TBMM'de Diyarbakır'daki cezaevi inşaatına çeşitli hizmetler veren, ancak paralarını alamadıklarını ileri süren sektör temsilcileriyle basın toplantısı düzenledi.
 
Cezaevinin bölgedeki benzer yatırımların kapalı kapılar ardından yapılan ihalelerle belli müteahhitlere verildiğini, bu kişilerin de bölgeye hiç gelmeden, taşeronlar aracılığıyla işleri yürüttüğünü ifade eden Tan, büyük yolsuzluklar, haksızlıklar ve yarım bırakılan işlerle karşı karşıya kalındığını söyledi. Müteahhitlerin işi yapanların alacaklarını ödemediğini, ancak mağdur olanların muhatap bilemediğini öne süren Tan, kendisinin de ilgili bakanlıklara yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını belirtti. Tan, AK Parti iktidarının göreve geldiği günden bu yana Kamu İhale Kanunun 160 kez değiştirdiğini, bunun sorunların önemli bir göstergesi olduğunu kaydetti. 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün internet düzenlemesini de içeren Torba Kanunu onaylamasını da değerlendiren Tan, internet düzenlemesinden rahatsız olan herkesin yüzünü Gül'e döndüğünü ve umutla onun yaklaşımını beklediğini, tavır koymasını istediğini söyledi.
 
Siyasi gelecek hesapları ile hareket etmenin hiç kimseye yakışmayacağına işaret eden Tan, "Sayın Cumhurbaşkanım her şey belli olduktan sonra sizin bir tavır ortaya koymanızı da toplum hiç ciddiye almayacaktır. Kendi siyasi geleceğiniz üzerine mi bir siyasi hesap yapacaksınız yoksa halkın yararı üzerine bir muhasebe içinde misiniz bunu ortaya koyma günüdür. Bunu ortaya koyamazsanız bu muhasebeyi millet yapacaktır. Sizin de bir fonksiyonunuz yarın kalmayacaktır" diye konuştu.
 
Hükümetin internet düzenlemesinde değişikliğe gitmesini de "skandal" ve "bakkal hesabı" olarak nitelendiren Tan, "Bu döner dolaşır Sayın Cumhurbaşkanını vurur siyaseten. Yanlışsa ve değiştirilecekse niye tasdik ettiniz? Kayserili tüccarların affına sığınıp, bir tabir olarak kullanıyorum bunu, Kayserili tüccar hesabıyla ülke yönetilmez" ifadesini kullandı.
 
Tan, bir gazetecinin "Bir televizyon kanalında Abdullah Öcalan'ın 1999 yılındaki açıklamalarında Şeyh Sait isyanının gerici bir isyan olduğunu söylediğine ilişkin görüntüleri vardı. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?" sorusuna, "Abdullah Öcalan dün ne dedi bugün ne düşünüyor bunu kendisine soracaksınız. Ama bana sorarsanız Şeyh Sait hadisesi bir başkaldırıdır. Laikçi, Kemalist diktatörlüğe karşı Müslüman Kürtlerin şerefli bir başkaldırısıdır" karşılığını verdi. 

HABERE YORUM KAT