1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP Diyarbakır İl Örgütü'nden uyarı!
BDP Diyarbakır İl Örgütü'nden uyarı!

BDP Diyarbakır İl Örgütü'nden uyarı!

BDP Diyarbakır İl Örgütü, Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) Hizbullahçı'a yakın oldukları belirtilen bir grubun, yurtsever öğrencilere saldırması ile başlayan olaylarda DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk'un yaralanmasına ilişkin İl binası önünde basın açıklaması yaptı

A+A-

Açıklamaya; Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri, MEYA-DER, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TUHAD-DER), Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), 78'liler Diyarbakır Girişimi, KURDÎ-DER üyeleri ve birçok yurttaş katıldı. Açıklamayı yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, Kürt öğrencilere karşı 8 Nisan'da başlamak üzere 3 gün süren saldırıların dün itibariyle tavan yaptığını belirtti. Yılmaz, çatışmasızlık ve barış döneminde provokatif eylemlere karşı sağduyulu yaklaşılması gerektiğini söyledi.

'Saldırılar provokasyon amacı içermekte'

Olayların başladığı 8 Nisan'da BDP Genel Merkezi'nin, DTK ve BDP Diyarbakır İl Örgütü'nün olay yerinde öğrencilerin yanında olarak olayları gözlemlediklerini aktaran Yılmaz, "Özünde bu saldırılar Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu bu sürece yönelik bir tahammülsüzlüğü göstermekte ve provokasyon amacı içermektedir. Halkımızın bu barış özlemine hizmet etmek yerine polisin ve DÜ Rektörlüğü'nün olaylara seyirci kalarak hatta saldırganlara kalkan olarak, alt yapısının kurulmasına göz yumarak, olayların büyümesine izin vermiştir" diye konuştu.

Polisin eli sopalı saldırganlara eşlik ettiğini, bunun görüntülerle de belgelenmiş olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Okuldan araçlara bindirilerek uzaklaştırmaya çalıştığımız öğrencilere Batıkent Kavşağı'nda tekrar saldırılmış, DTK Eş Başkanı ve Milletvekilimiz Aysel Tuğluk yaralanmıştır" dedi. Olayların son günü, milletvekillilerinin emniyet yetkilileri ile diyaloga geçme çabalarının sonuçsuz kaldığını aktaran Yılmaz, polislerin gazetecileri darp ettiğini ve PM üyelerinin polisler tarafından sözlü hakarete uğradığını söyledi. DÜ Rektörü Ayşegül Jale Saraç'ın da telefonda kendilerine, "Biz olaylara dair taraf olamayız" diyerek sorumsuzca davrandığını söyledi. Yılmaz, "Sayın Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu yeni dönemi güçlendirecek özveriyi tüm kesimlerden bekliyoruz" çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT