1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan 2. aşama değerlendirmesi
BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan 2. aşama değerlendirmesi

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan 2. aşama değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından gündeme ilişkin yapılan değerlendirmede PKK'nın dile getirdiği 2. aşama sürecinden hükümetin adım atması gereken konuları sıraladı.

A+A-

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından Lice'de yaşanan olaylar, çözüm süreci ve PKK'nın dile getirdiği 2. aşama konularıyla ilgili basın açıklaması düzenlendi. İl binasından yapılan açıklamayı okuyan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, ikinci aşama konusunda hükümetin adım atması gereken konuları anlattı.

Taleplerinin ana önceliği Öcalan'ın özgürlüğünü istediklerini söyledi. İkinci aşamanın hükümetin atacağı somut adımlarla ilerleyebileceğini söyleyen Yılmaz, “Ancak hükümetin akil heyetleriyle yaptığı toplantıda seçim barajının düşürülmeyeceğini karakol yapımlarının devam edeceğini, anadille ilgili bir programlarının olmadığını ısrarla söylemesi ve demokratikleşmeye yönelik adımların atılmayacak olmasını belirtmesi hem akil insan heyetinin hem demokrasiden ya da mücadele eden tüm insanlığın emeklerini boşa çıkarmış hem de toplumda oluşan barış ve özgürlük umutlarını kırmıştır” dedi.
Demokratik çözüm hamlesinde ikinci adımı AK Parti hükümetinin somut adımlarıyla gerçekleşebileceğini anlatan Yılmaz, “Ana talebimiz Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür. Ve hükümetin adım atması gereken diğer adımlar, başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsaklar serbest bırakılsın, karakol baraj ve HES yapımları kesin olarak durdurulsun, Türkiye'de ekoloji tahribatı ve katliam son bulsun. Bölgede askeri yığınak hali son bulsun. Asker, polis, akrep, toma, panzer halkın içinden kışlalara ve karakollara çekilsin. Anadilde eğitim başlatılsın. Anadilin kullanılması önündeki engeller kaldırılsın. Terörle Mücadele Kanunu ve antidemokratik yasalar kaldırılsın. Koruculuk kaldırılsın. Seçim barajı düşürülsün. Kadına karşı şiddete dönük gerekli tedbirler alınsın ve failler cezalandırılsın. Kürt halkı sindirilmeyi, teslim alınmayı ve sessiz kalmayı asla kabul etmeyecektir. Demokratik ve meşru eylemliklerimizi yükseltmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“5 TEMMUZ GÜNÜ FİS OVASINDA OTURMA EYLEMİ DÜZENLEYECEĞİZ”

Basın toplantısında söz alan BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Lice ilçesinde yaşanan olayları protesto etmek için 5 Temmuz günü Lice ilçesinde bulunan Fis ovasında oturma eylemi gerçekleştireceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT