1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Diyarbakır adayını ön seçimle belirleyecek
BDP Diyarbakır adayını ön seçimle belirleyecek

BDP Diyarbakır adayını ön seçimle belirleyecek

BDP'nin kadın adayla seçimlerde yarışacağı Diyarbakır'da seçim çalışmaları sürüyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için başvuruların devam ettiği Diyarbakır'da başkan adayı ilk kez yapılacak olan ön seçimle belirlenecek. 

BDP Diyarbakır İl Seçim Komisyonu üyesi Abdullah Kaya, kamuoyunda "adaylar önceden belirlenmiş" düşüncesine açıklık getirerek, ön seçim yapılacak bölgelerden hiçbirinde adayların belirlenmediğini dile getirerek, adayların seçmen sayısının yüzde birine tekabül edecek delegasyon oylarıyla belirleneceğinin altını çizdi. 

Türkiye yavaş yavaş 30 Mart 2014'te yapılacak yerel seçim gündemine girerken, bölgede BDP ile seçimlere girecek olan Kürt siyasi hareketi ve demokrasi güçlerinin çalışmaları da hızlanıyor. Seçim çalışmalarının ve aday belirleme çalışmalarının yoğun olarak geçtiği adreslerden biri de Diyarbakır. BDP, Diyarbakır'da kadın adayla seçimlere girme kararı alırken, BDP'nin kadın adayının seçimlerden başarılı çıkması durumunda Türkiye'de ilk defa bir kadın büyükşehir belediye başkanlığını kazanmış olacak. Kürt halkı ve demokratik çözümden yana olan kesimler için bir referandum niteliği taşıyan seçimlerde, bölgenin birçok yerinde olduğu gibi Diyarbakır'da belediye başkan adayları demokratik kitle örgütü temsilcileri ve halk içerisinden belirlenen delegelerin ön seçimde kullanacağı oylarla belirlenecek. Aday adaylığı başvuruları 25 Ekim'de son bulacak ve başvuruları kabul edilen aday adaylarının içerisinden belediye başkan adayı belirlemek için delegeler Kasım ayının ilk haftasında sandık başına gidecek. Türkiye'de ilk defa BDP tarafından hayata geçirilen ön seçim uygulaması ile halkın yerel yönetimdeki temsilcileri kendisi seçerek, savunduğu demokratik sistemin gereği de yerine getirilecek. BDP Genel Merkezi Seçim Örgütlenmesi Komisyonu Sözcüsü ve Diyarbakır İl Seçim Komisyonu üyesi Abdullah Kaya, Diyarbakır'daki seçim çalışmalarına ilişkin DİHA'ya konuştu.

Kürt halkının içerisinden geçtiği süreç ve Ortadoğu'da yaşanılan gelişmelerden kaynaklı 2014 yerel seçimlerinin büyük bir referandum niteliğini taşıdığını ifade eden Kaya, seçimlerin PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan "Demokratik kurtuluş özgür yaşamı inşa" sürecinden bağımsız olmadığına dikkat çekti. Seçimlerden çıkacak sonuçların demokratik bir Türkiye için bir güç açığa çıkartacağını belirten Kaya, "Bu seçim sadece Kürt halkının kendi kendini ve kentlerini yöneteceği bir seçim değil. Aynı zamanda alacağı sonuçla birlikte Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesinin de zafere ulaşma noktasında mihenk taşı olma ve özgür Kürdistan'ı yaratma noktasında büyük bir önem taşıyor" diye belirtti.

Adaylar delegelerin oylarıyla belirlenecek

Diyarbakır'daki seçim çalışmalarına ilişkin aktarımlarda bulunan Kaya, bölgenin 7 kentinde olduğu gibi Diyarbakır'da da ön seçimle adayları belirleme kararı aldıklarını hatırlatarak, kentte ön seçim için oy kullanacak delegelerin de halkla yapılan toplantı ve STK'lerin kendi yönetimlerinden belirlediği temsilcilerle belirlendiğini dile getirdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Bağlar, Sur, Kayapınar, Yenişehir, Silvan, Bismil, Çınar ve Lice belediye başkan adaylarının yapılacak ön seçimle belirleneceğini söyleyen Kaya, "Kentte aldığımız oyun yüzde birine tekabül edecek bir delegasyonla ön seçim yapılacak. Şu ana kadar 12 bine yakın delege belirlendi. Seçilen delegelerin tümü ön seçimlerde oy kullanacak. Ön seçimde birinci çıkan kişi belediye başkan adayımız olacak. Kentte bulunan demokratik kitle örgütlerinin tümüne ulaşmaya çalışarak, kendilerinden delege belirlenmesi istenildi. Halktan yana delegeler de halkın kendi iradesiyle birebir seçildi" dedi.

'Ön seçim demokratik özerkliğin bir parçasıdır'

Başvuruların sona ermesinin ardından aday adayları listesi belirleneceği ve ön seçim için pusulaların hazırlanacağını dile getiren Kaya, ardından önümüzdeki günlerde belirlenecek tarih ve yerlerde kurulacak sandıklarla oy verme işleminin gerçekleşeceğini söyledi. Ön seçimin "Bize demokratik özerkliği çok gören, yasaklayan bir devletin bu sınırlayıcılığına" karşı hayata geçirildiğini dile getiren Kaya, "Biz yaşamın içerisinde demokratik özerkliğimizi, özerkliğe giden kurumlaşmayı her geçen gün biraz daha hayata geçireceğiz. Bu model başka bir partide görülmeyen bir modeldir" diye konuştu.

'Şu anda belirlenmiş hiçbir adayımız yok'

Kamuoyunda "adaylar önceden belirlenmiş" düşüncesine de açıklık getiren Kaya, "Asla ve asla partimiz tarafından şu anda belirlenmiş hiçbir belediye başkan adayımız yoktur. Ön seçim yapılacak yerlerde hangi aday en çok oy almışsa o aday partimizin resmi adayı olacaktır. Eğilim yoklamasıyla belirlenecek adaylıklar içinse çalışmalar devam etmekte ve eğilim yoklaması sonucu adaylıkların kesinleşecek" dedi.

HABERE YORUM KAT