1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. BDP 40 yıllık husumeti barışla sonlandırdı
BDP 40 yıllık husumeti barışla sonlandırdı

BDP 40 yıllık husumeti barışla sonlandırdı

Mardin'in Derik ilçesinde Bahçeci ve Atiz aileleri arasında 40 yıldır süren ve 2 kişinin yaşamını yitirdiği husumet, BDP Derik İlçe Örgütü'nün araya girmesiyle barışla sonuçlandı.

A+A-

Ercan Tesisleri'nde yapılan barış törenine; BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş, BDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri, DTK delegeleri, MEYADER üyeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri ile bölgenin kanaat önderlerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Törende konuşan Baluken, kendilerine bu barış ortamını hazırladıkları için ailelere teşekkür ederek, siyasal sürece ilişkin açıklamalar yaptı. Baluken, Kürt halkının tarihinde büyük direnişlerin sergilendiğini belirterek, "Bu büyük direnişi bastırmak için en acımasız, katliam ve soykırım derecesine varan uygulamalar maalesef Kürt halkına dayatıldı. 1925'te Şeyh Sait öncülüğünde başlayan direniş geleneği Ağrı'da, Zilan'da, Dersim'de, Diyarbakır Cezaevi'nden Kürdistan dağlarına kadar tek bir şeyi amaçladı. Kendi dil, kültür ve onuruyla yaşamak istediğini söyleyip, bunu tüm dünyaya ilan etti" dedi. Ardından konuşan BDP Derik İlçe Başkanı Adil Aktaş ise, barış ve demokratik çözümün tartışıldığı ve bu yönlü çalışmaların hız kazandığı bir süreçte, yine barış adına birarada bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Konuşmalardan sonra Bahçeci ve Atiz ailelerinin fertleri, okunan dualarla, tek tek tokalaşarak aralarındaki husumete son verdi

HABERE YORUM KAT