1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. BDP, Diyarbakır'da belirsizlik sürüyor
BDP, Diyarbakır'da belirsizlik sürüyor

BDP, Diyarbakır'da belirsizlik sürüyor

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) kadın kotası uyguladığı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için halen başvuru yapılmadı. Alt kademe belediyeleri için 15 ile 20 arasında değişen aday adayı başvurusu yapıldığı öğrenildi.

A+A-

BDP, 25 Ekim son başvuru tarihi olarak belirttiği Belediye başkanlığı Aday Adaylığı başvuru tarihi 30 Ekim'e, Encümenlik için Aday Adaylığı Başvuru süresi 30 Kasıma kadar uzattı. Kadın kotası uygulanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için halen aday adayı başvurusu yapılmazken, edilen bilgilere göre aday adaylarının son 3 günü beklediği öğrenildi. BDP'nin İmralı'ya gidecek olan 12'nci heyetinin Abdullah Öcalan'la görüşmesinde aday adaylarının isimleri konusunda da görüş alışverişinde bulunacağı ifade ediliyor. BDP kaynaklarından alınan bilgilere göre, Büyükşehir için başvuruların son üç gün içinde yoğunlaşacağı belirtilirken, siyasi çevresinde isimleri geçenler arasında Av. Meral Danış, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Milletvekili Leyla Zana, Emine Ayna bulunuyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş daha önce yaptığı bir açıklamasında milletvekillerinin belediye başkanlığı için aday olmayacaklarını açıklamasına rağmen, bazı vekillerin aday adaylığı için başvuracağı yönünde siyasi kulislerde haber dolaşıyor.

Bu arada, Diyarbakır'daki diğer 4 ilçe belediyesi içinde BDP'li aday adayları başvurularını sürdürüyor. Her ilçe için yaklaşık 15 ile 20 arasındaki aday adayı başvuru yaptığı belirtildi. BDP dışındaki diğer partilerde de sessizlik var. Ak Parti'de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için halen bir isim belirlemedi.

HABERE YORUM KAT