1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. BDDK'dan PASHA Bank'a izin
BDDK'dan PASHA Bank'a izin

BDDK'dan PASHA Bank'a izin

BDDK, PASHA Bank'ın TAİB Bank'asının çoğunluk hissesini satın alarak Türk bankacılık pazarına girmesine izin verdi.

A+A-
Azerbaycan'ın önde gelen özel yatırım ve kurumsal bankası PASHA Bank'a, Aksoy Holding'e ait olan TAİBBank'ın çoğunluk hissesinisatın alması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından izin verildi.
 
PASHA Bank Yönetim Kurulu, Türk bankacılık sektörüne giriş opsiyonlarını titizlikle değerlendirdikten sonra, TAİB Bank'ın çoğunluk hisselerinin satın alınması yoluyla Aksoy Holding ile ortaklık yapmaya karar verdi. Pasha Bank kurumsal, ticari ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinde bulunarak artan bölgesel ticaret ve sermaye hareketlerinden alacağı destekle şeffaf ve istikrarlı bir iş modeli uygulayacak. Pasha Bank Yönetim Kurulu, özellikle Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında artan ekonomik faaliyetlerden dolayı potansiyel müşterilerinin ihtiyaçlarına daha kolay cevap verebilmek için Türk bankacılık piyasasına girmeye karar verdi.
 
Pasha Bank CEO'su Farid Akhundov, “Aksoy Holding ile bu ortaklığa girme konusunda çok heyecan duyuyor ve Türk şirketleri ile yakın çalışabileceğimiz için sabırsızlanıyoruz. Türk piyasasının Azerbaycan, Gürcistan ve bölgedeki diğer ülkelerde yatırım fırsatları arayan küçük ve orta ölçekli girişimciler için büyük potansiyel arz ettiğini düşünüyoruz. Aynı şekilde yerel projelerin potansiyelinden faydalanmak isteyen Azeri yatırımlarının da Türkiye'ye getirilmesine aracılık etmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.
 
Aksoy Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Batu Aksoy, “PASHA Bank ile ortaklık kurmaktan ve bu sefer de Türk bankacılık sektörüne, özellikle Azerbaycan'dan, yeni bir doğrudan yabancı yatırımcı getirmekten dolayı son derece gurur duyuyoruz.
 
Ortaklığımızın hem Türkiye'de hem de bölgede büyümek isteyen işletmeler için başarılı ve sağlam temelleri olan bir niş bankacılık platformu sunacağına dair inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT