1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bazı İllerde asgari Ücret 250 YTL'ye indiriliyor
Bazı İllerde asgari Ücret 250 YTL'ye indiriliyor

Bazı İllerde asgari Ücret 250 YTL'ye indiriliyor

Başbakan Erdoğan, rafa kalktığı ileri sürülen bölgesel asgari ücret uygulamasının, tarafların uzlaşması halinde yeniden gündeme getirileceğini söyledi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, rafa kalktığı ileri sürülen bölgesel asgari ücret uygulamasının, tarafların uzlaşması halinde yeniden gündeme getirileceğini söyledi.  Projeyi Sanayi Bakanı Çağlayan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı iken hükümete sunmuştu. Önerilen bölgesel asgari ücret sistemi; Türkiye’nin üç bölgeye ayrılarak, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre asgari ücret uygulaması içeriyor. Ayrıca, sosyo-ekonomik bakımdan en altta olan Diyarbakır, Adıyaman, Bayburt gibi 19 il ve ilçelerinde asgari ücretin 250 YTL’ye düşürülmesi amaçlanıyor.

Kumlu: Kabul edilemezTürk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, bölgesel asgari ücrete sert tepki göstererek, işsizliğin nedeninin asgari ücret değil, yeni yatırımların yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Kumlu konuşmasını şöyle sürdürdü: Asgari ücret kutsal bir ücrettir.  Bölgesel asgari ücret önerisi Türkiye’nin sosyal ve ekonomik koşullarıyla hiç bağdaşmamaktadır. Asgari ücretin bölgesel olmasını istemek, aslında asgari ücretin kaldırılmasının birinci adımıdır. “ Kumlu,” Çalışanlarımızı daha da yoksullaştırmanın işverenlere bir yararı olmaz. Asgari ücret bugün yetişkinler için 503, 16 yaşından küçükler için 432 YTL’dir. İşçi bu parayla ailesini geçindiriyor. Diyorlar ki, bunu kaldıralım, işçiyi 100-200 YTL’ye çalıştıralım. Bu kabul edilemez. “ diye konuştu