1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baz istasyonu var ezan okuyamıyorum
Baz istasyonu var ezan okuyamıyorum

Baz istasyonu var ezan okuyamıyorum

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesindeki Sümer Camii cemaati, caminin minaresine kurulan baz istasyonuna tepki gösterdi.

A+A-

Camii imamı Bahri Çağlayan, minarede yer olmadığı için ezan okuyamadığını söyledi. Yenişehir İlçe Müftüsü Alaaddin Bozkurt ise, Diyanet İşleri'nden kendilerine yazı geldiğini ve artık minarelere baz istasyonu kurulmayacağını söyledi.

Bir camii düşünün ihtişamlı iki minaresi olan. Bu caminin adı Sümer Camii. Yenişehir İlçesi'nde bulunan Sümer Cami'nin sağ minaresine 3 baz istasyonu kurulmuş. Yaklaşık 8 senedir kurulan bu baz istasyonları minarenin güzel görüntüsünü hem bozuyor hem de tepki almasına neden oluyor. Baz istasyonu dışında telsiz ve çanak anten takılan minarenin eski görünümüne kavuşması için camii cemaati harekete geçti.

HİÇ KİMSEYİ DİNLEMİYORLAR
Tepkilerini dile getiren camii cemaati, "Türkiye'de her eve cep telefonunun girmesiyle baz istasyonları sayısı da arttı. Evlerin çatısına, mahalle arasına, okullara ve cami minarelerine kurulmaya başlanan baz istasyonları insan sağlığını tehdit ediyor. Artık insanların yaşadığı her alana girebilen baz istasyonları da garipsenir hale geldi. Tepkilere rağmen hiç kimseyi dinlemeyen GSM operatörlerinin, istedikleri alanlarda baz istasyonu kurmaları sürerken, radyasyon korkusu da giderek artıyor. "dediler.

MİNARE GÜZELLİĞİNİ KAYBETTİ
Camii cemaati, minareye kurulan baz istasyonları nedeniyle minarenin güzelliğini kaybettiğini ifade etti. Cemaat, "Yıllardır baz istasyonları bu minarede var. Biz defalarca yetkililere bildirdik. Sözleşme olduğu için kaldırılamıyor. Ama yeni bir sözleşme yapılmayacak diye bize defalarca söylediler. Ama bir sonuç yok. Her geçen yıl yenileniyor. Sonuçta baz istasyonlarının kurulması doğru değildir. Radyasyon saçıyor ve hastalık riski de var" dedi.

GELEN PARA İLE MASRAFLARI KARŞILIYORUZ
Sümer caminin 30 yıldır imamlığını yapan Bahri Çağlayan ise yaptığı açıklamada, "Sümer Cami'sinin sağ tarafında bulunan,7–8 senelik 3 tane baz istasyonu var. Bunlar GSM operatörlerinin baz istasyonlarıdır. Baz istasyonundan aldığımız para ile caminin masraflarını karşılıyoruz. Camiye doğal gaz çektik. 20 bine yakın para verdik. Baz istasyonlarından gelen geliri camiye kullanıyoruz. Senelik para alıyoruz." dedi.

O MİNAREDE EZAN OKUYAMIYORUM
Cemaatin baz istasyonlarını istemediğini, kendisinin de kaldırılmasından yana olduğunu dile getiren İmam Bahri Çağlayan, "Ramazan ayında minareleri ışıklandırmak istedim. Ama adım atılacak yer yok. 30 yıllık cami imamıyım. Bizim standart bir cemaatimiz yok. Müslümanlar rahatsız oluyorsa ben hiç istemiyorum. Ben o minareye çıkamıyorum, ezan okuyamıyorum" diye konuştu.

SÖZLEŞME BİTTİĞİNDE HEPSİ SÖKÜLECEK
Diyarbakır Yenişehir İlçe Müftüsü Alaaddin Bozkurt ise gazetemize yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: "Sözleşmeler 3 yılda bir yapılıyor. Diyanet İşleri bize yazı gönderdi. Sözleşme bittiğinde yeni sözleşme yapılmayacak ve bütün camilerde bulunan baz istasyonları kalkacak. Şu anda sökülenler oldu. Sözleşme yenilemedik. Bende kurulmasına karşıyım. Kurulması doğru değildir. İnsanlara tıbben zarar veriyorsa zaten kurulmaması gerek" diye onuştu.

HABERE YORUM KAT