1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baysal’dan ‘darbe girişimine’ tepki
Baysal’dan ‘darbe girişimine’ tepki

Baysal’dan ‘darbe girişimine’ tepki

DİYARBAKIR - Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, 15 Temmuz darbe girişimine tepki gösterdi.

A+A-

Baysal, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, “15 Temmuz günü demokratik rejime karşı darbe planın ve çalışmalarının başarıya ulaşmaması, ülkemiz ve demokrasi açısından son derece hayati bir önem arz etmektedir. Ülke genelinde askeri darbe planlarının boşa çıkması için verilen demokratik mücadele Türkiye demokrasisi adına bir dönüm noktası olmuştur.

Halkın iradesini temsil eden TBMM ve seçilmiş olan hükümetin askeri darbe yolu ile sistem dışına çıkarılma isteği Kurumumuz tarafından kabul edilemezdir. Bu uğurda mücadele verirken yaşamlarını yitiren tüm yurttaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. 18 Temmuz günü sayın Başbakan tarafından yapılan ve mecliste bulunan bütün siyasi partilerin tek vücut olarak bu mekanizmanın karşısında oldukları vurgusunun tekrarı ülke demokrasisi adına kıymetli ve ümit vericidir. Bu anlamda bölgemizde yaşanılan olayların bu birleşme ışığında siyasal mekanizmanın akli selim bir şekilde bir araya gelmeleri için vesile olabileceği umudunu taşımaktayız.

Ülkenin geleceği ve demokrasi adına, yaşamsal farklılıkların saygınlığını en yüksek tonda seslendirilmesi ve ortaya konması gerekmektedir. Bu oluşacak birliktelik demokratik isleyiş içinde tüm ülke halklarının hakkı ve yarınlarını geleceğe daha güvenli kılmasının yoludur” dedi.

Bu menfur olay ile yaşananların farklılıkların bu ülkenin zenginliği ve teminatı olduğu göstermiş olduğuna dikkat çeken Baysal, “Bu zor zamanda bu farklılıkların ortaya koymuş oldukları ortak irade ve ortak tavırdan dolayı memnuniyet duyduğumuzu kamuoyu önünde belirtmek isteriz. Tüm bu yaşananlardan sonra ekonomik ve siyasal anlamda çok güçlü çıkabileceğimiz ortamı sağlamak ve korumak tüm kesimlerin tarihi sorumlulukları ve görevleri olduğu kaçınılmazdır.

Kurumumuz sivil toplum kuruluşu anlayışı ile sorumluluklarının farkında lığı, demokrasiye olan inancımız ile, rejime gölge düşüren tüm kesimleri kınadığımızı, Türkiye halklarının huzur ve güvenliği için caba sarf eden tüm kurumlara saygılarımızı ve minnettarlığımızı ifade etmek isteriz” diye konuştu.

(İHA-MP-Y)

HABERE YORUM KAT