1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bayramda beslenmeye dikkat
Bayramda beslenmeye dikkat

Bayramda beslenmeye dikkat

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, Ramazan ayı boyunca devam eden oruç ibadeti sonrasında yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramda sağlıklı beslenme ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Ramazan bayramında aşırı yemek yeme eğilimi oluştuğunu bunun da hazımsızlık ve sindirim sistemi başta olmak üzere pek çok sağlık problemini beraberinde getirdiğini belirten Dr. Aslan “Geleneksel olarak bayramda börek, baklava gibi hamur işleri ile şeker ve çikolata gibi ikramlarda bulunulur. Bu enerji içeriği yüksek besinlerin birdenbire ve aşırı tüketimi sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur” dedi.


Bu nedenle vatandaşları bayramda sunulan ikramları dikkatli seçmeleri ve aşırıya kaçmamaları konusunda uyardı.

Bayramda sağlıklı ve doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Dr. Aslan, açıklamasına şöyle devam etti:


“Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Yemeklerinizi 3 ana ve 3ara öğüne bölün.

Ara öğünlerinizi meyve, yoğurt gibi seçeneklerden hazırlayın. Kızartma yerine ızgara, haşlama tarzı hafif yemekleri yanında komposto, ayran gibi sıvı gıdalarla beraber tüketin. Tatlı yiyecekseniz az miktarda ve sütlü tatlılardan olmasına özen gösterin”


Sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan bayramında meyve, sebze ve salata tüketilmesi, günde 8-10 bardak su içilmesi gerektiğini de bildiren Dr. Aslan, oruç ibadeti ile beraber yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için düzenli egzersiz yapılmasını da ısrarla önerdi.


Çocukların şekerli besinleri aşırı tüketmemeleri ve tükettikten sonra dişlerini fırçalamaları konusunda ebeveynleri uyaran Dr. Aslan, diyabet ve kalp hastaları ile hipertansiyon, mide ve barsak sistemi hastalığı olan kişilerin bayramda da sağlıklı beslenme ilkelerinden taviz vermemeleri gerektiğini hatırlattı.


“Bayramda kafeinli ve gazlı içecekler yerine, meyve suyu, ayran, bitki çayı veya limonata, hamur tatlıları yerine de meyveli veya sütlü tatlılardan ikram ederek hem kendimizin hem misafirlerimizin sağlıklı bir bayram geçirmesine katkıda bulunabiliriz” diyen Dr. Aslan ayrıca sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir bayram temennisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler