1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bayram öncesi tatlıcılara sıkı denetim
Bayram öncesi tatlıcılara sıkı denetim

Bayram öncesi tatlıcılara sıkı denetim

Gıda üreten ve satan işyerlerini denetleyerek, halkın sağlığıyla oynayanlara fırsat vermeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde tatlı imalathanelerini denetledi.

A+A-

Belediye, yurttaşların beyaz bayraklı işyerlerinden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğini açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, gıda denetimlerini periyodik olarak sürdürüyor. Ramazan ayının ilk yarısında fırın, yemekhane ve marketleri, bu hafta ise tatlı ürünleri satan işyerleri ve imalathanelerini denetleyen ekipler, bugün merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde bulunan Gıda Toptancılar Sitesi’nde bulunan tatlı imalathanelerinde denetimde bulundu.  

İmalathaneleri, gıdaların sağlıklı üretilip üretilmediği, mekanların fiziki koşulları, işyeri ve personelin hijyen kurallarına uyup uymadığı konusunda denetleyen ekipler,  işyeri sahipleriniçalışanların kılık, kıyafet, kişisel temizlik, tuvaletler, banyolar ve lavaboların temizliği konusunda uyardı. Ayrıca gıda ürünlerinin muhafazası ve işyerinin genel fiziki durumu konusunda mevzuata uyulmasını isteyen ekipler, gıda üretimi mevzuatına uymayan işyerleri hakkında tutanak tuttu, tarihi geçmiş gıda ürünlerine el koydu.

Fırsata çevrilmesine izin vermeyeceğiz

Çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, denetimlerin hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Gıda ürünlerine talebin artmasıyla bazı işyerlerinin bunu fırsata çevirmeye çalıştığını söyleyen Mertoğlu, yapılan denetimlerle ucuz ve kalitesiz malzeme kullanarak halkın sağlığıyla oynayanlara fırsat verilmediğini kaydetti. Denetimlerde işyerlerinin en ince ayrıntısına kadar incelendiğini dile getiren Mertoğlu, “Personel çalışırken bone takıyor mu? Galoş giyiyor mu? Tırnak ve saç uzunluğu, iş kıyafeti temiz mi? Tüm bunlar denetleniyor. Ayrıca işyerinin teknik olarak (yangın söndürme cihazları ve ilk yardım dolabı) donanımının yeterli olup olmadığını da kontrol ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarihi geçmiş ürüne el koyuyoruz

Denetim yapılan işyerlerinde öncelikle eksikliklerin tespit edildiğini, verilen süre içinde eksikliklerin giderilmemesi halinde idari para cezası kesildiğini dile getiren Mertoğlu, şunları söyledi: “Normalde satış yapılan yerler oldukça hijyenik görülebiliyor. Ama bizim için önemli olan işyerinin mutfağıdır. Normal şartlarda satış yapılan yer temiz olsa da birçok imalathanenin hijyen koşullarına ve üretim mevzuatına uymadığını tespit ediyoruz. Ayrıca denetimlerde tarihi geçmiş ürüne hemen bulunduğumuz yerde, halkın sağlığı için tutanakla el koyuyoruz. Sahada çalışan ekiplerimiz halkın sağlıklı gıda ürünlerine ulaşması için büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor.”

Beyaz bayraklı işyerlerini tercih edin

Yaklaşan Ramazan Bayramı ile birlikte oluşan gıda talebini karşılamak için merdiven altı denilen gizli üretim yerlerinde artış olduğunun altını çizen Mertoğlu, merdiven altı üretim yapan kişilere kesinlikle fırsat verilmediğini, o işyerlerinin malzeme ve gıda ürünlerine el konulduğunu belirtti. Ramazan ayının ikinci yarısında tatlıcıların denetimi dışında diğer işyerlerinin denetiminin de rutin bir şekilde süreceğini ifade eden Mertoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kontrollünde olan beyaz bayraklı işyerlerinden yurttaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğini sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT