1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bayram öncesi patlayıcı madde satışları yasaklandı
Bayram öncesi patlayıcı madde satışları yasaklandı

Bayram öncesi patlayıcı madde satışları yasaklandı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesi havai fişek ve benzeri patlayıcı maddelerin satışını yasakladı.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, havai fişek olarak bilinen proteknik maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından ötürü vatandaşlarda korku, heyecan ve panik yaşattığı belirtildi.

Açıklamada, “Valiliğimizce 28 Aralık 2005 tarih ve 3778 sayılı Valilik kararı ile proteknik maddelerden olan çocuk oyuncağı nevinden patlayıcı maddeler ile havai fişeklerin bazı özel günlerde çocukların bilinçsizce kullanılması neticesi yaralanmalara, mesken ve iş yerlerinde değişik çaplarda yangına sebebiyet verildiğinden yasaklanmıştır. Alınan karar gereği proteknik patlayıcı madde mamulleri satışının ve kullanılması yasaklanarak satmaya ve kullanmaya devam eden şahıslar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. ve 36. maddelerine göre yasal işlem yapılarak idari para cezası uygulanmaktadır. Alınan Valilik kararı gereğince proteknik patlayıcı madde mamulleri satışı ve bu maddeleri kullanan toplam 9 şahısa Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından son 1 ay içerisinde adli ve idari İşlem yapılmıştır. 9 Şahsa Havai Fişek kullanmaktan dolayı 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre 182'şer lira olmak üzere toplam 2 bin 312 lira para cezası uygulanmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımız üzerinde korku, heyecan ve paniğe neden olan havai fişek kullanımı ile ilgili mücadelemiz devam edecektir” denildi.

HABERE YORUM KAT