1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bayram hareketliliği otogara yansımadı
Bayram hareketliliği otogara yansımadı

Bayram hareketliliği otogara yansımadı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da yaşanan bayram hareketliliği otobüs firmalarına yansımadı.

A+A-

Bilet satışları, firmaların beklentilerinin altında kaldı.

Firma yetkilileri, tek umutlarının bayram ertesi olduğunu belirtti.
Hem uçak fiyatlarının geçmiş yıllara oranla ucuzlaması hem de benzinin pahalılaşması nedeniyle bilet fiyatları yükselen bu nedenle de yolcu sayısı düşen otobüs firmaları bayramdan da umduğunu bulamadı.

Bayram hareketliliğinin yansımadığı Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bilet satışları, seyahat firmalarının beklentilerinin çok aşağısında kaldı. Hükümetten teşvik isteyen firma yetkilileri, yolcu uçaklarına sağlanan teşviklerin otobüs firmalarına da sağlanmasını istedi.

"UZAK İLLERE BİLET SATAMIYORUZ"

Has Diyarbakır Seyahat firması çalışanı Ramazan Galin, otobüs firmalarının bilet satışlarının geçmiş yıllar gibi olmadığını belirterek, "Yolcu gelişinde yoğunluk var ancak gidişlerde beklenilen yoğunluk yok. Günde ortalama 50 bilet satabiliyoruz. Bu da bir otobüsü bile doldurmuyor. Ayrıca sattığımız biletler hep yakın iller. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi uzak illere bilet satamıyoruz" dedi.

Suriye'de yaşanan sorunların ve yakıtların pahalı olmasının da bilet satışlarını etkilediğine dikkat çeken Galin, "Özellikle yakıtlar çok pahalı. Vatandaşlar da ulaşımlarını uçakla yapmaktan yanalar. Uçaklara sağlanan olanaklar bizlerde yok. Aynı olanakların bizlere de sağlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

"DEVLET BİZE İMKAN SUNSUN"

Has Bingöl Seyahat çalışanı Mehmet Göntürk ise, yaklaşık 10 gün öncesine kadar hiç yoğunluk olmadığını ancak iki gündür bayram edeniyle az da olsa bir kıpırdanmanın yaşandığına dikkat çekerek, "Bu bahsettiğim hareketlilik de önceki yıllara göre çok büyük bir durgunluk aslında" şeklinde konuştu.

Benzin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle araçların sefere gidemediğini anlatan Göntürk, "Kaçak mazotta kullanamıyoruz. Çünkü bu yüzden sürekli ceza kesiliyor. Biz Diyarbakır-İstanbul arası 90 TL'ye yolcu taşıyoruz. Uçaklar ise 240 ile 300 lira arasında taşıyorlar. Ancak buna rağmen iş yapamıyoruz. Devlet uçaklara sunduğu imkanı bizlere de sunarsa biz de belki iş yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Süleyman Çiftçi isimli bir çalışan da gelişlerin gidişlere göre daha yoğun olduğunu kaydederek, "Bayramdan sonra biraz hareketlilik bekliyoruz. Çünkü gelenler geri dönecektir. Umudumuz bayram ertesi" dedi.

(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT