1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir:'Dil yoksa millet de yoktur'
Baydemir:'Dil yoksa millet de yoktur'

Baydemir:'Dil yoksa millet de yoktur'

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, dil üzerine yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak, “Eğer dil yoksa bir ulusun da olması söz konusu olamaz. Dil yoksa millet de yoktur, dil ölürse ulus da ölür” dedi.

A+A-

Bölgenin çeşitli kentlerinden araştırmacı ve yazarların bir araya gelerek kurduğu Vate Çalışma Grubu, Dies Otel'de toplandı. Yılda iki kez bir araya gelen çalışma grubu, toplantıda Zazaki lehçesinin sorunları ve standartlaşmasına ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Çalışma grubunun toplantısına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, dil alanında emek verenlerin çalışmalarından ötürü kendilerine minnettar olduklarını belirterek, bu alanda çalışanların emeğinin korunması gerektiğini ifade etti. Onlarca yazar ve sanatçının Kürt diliyle eserler verdiğini ancak kitleler arasında yeterince tanınma şansını bulamadıklarını kaydeden Baydemir, çatışma sırasında bu tür kutsal çalışmaların arka planda kalarak görünmediğini dile getirdi. Dil üzerine yapılan çalışmaların önemine değinen Baydemir, “Çünkü eğer dil yoksa ulusun da olması söz konusu olamaz. Dil yoksa millet de yoktur. Dil ölürse ulus da ölür, yok olur. İster Kurmanci, ister Kırmancki/Zazaki, ister Sorani, ister Gorani, onlar hangi lehçemizi yok etseler bizden bir parçayı yok ediyorlar, ama şükürler olsun ki artık elimiz de kalem tutuyor” diye konuştu.
Baydemir, dilin gelişimi için her türlü desteği vereceklerini dile getirerek, “Siyasi tercihleriniz ne olursa olsun, elimizden ne gelirse çalışmalarınız için sizin hizmetinizdeyiz. Bizim için dil adına yapılan çalışma önemlidir ve bu eksende bakıyoruz. Yeter ki diliniz, kimliğiniz için çalışın” şeklinde konuştu.
Bu çalışmanın temelinin ilerde siyasi birlikteliğin de zeminini oluşturacağını aktaran Baydemir, “Bu bağlamda da kanımca sizin çalışmalarınız kutsaldır. İsterseniz bu alanda kapsamlı bir konferans düzenleyelim. Gorani, Dimilki, Sorani ve Kurmanci konuşan tüm Kürtler burada ortak bir çalışma yapsın. Bilgelerimizi bir araya getirelim, kendi deklarasyonumuzu yayınlayalım” dedi.
(YRT-AKK-CC-Y)