1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir'den barış çıkışı
Baydemir'den barış çıkışı

Baydemir'den barış çıkışı

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ve Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk ile beraberindeki heyet, doğu ile batı arasında köprü kurmak adına Diyarbakır'a gerçekleştirdikleri ziyarette, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ma

A+A-

Ziyaret sırasında konuşan Baydemir, onurlu bir barışın bu coğrafyada yeşerebilmesi için artık vatandaşların, bugün burada olduğu gibi barış sürecine dahil olması gerektiğini belirterek, "Hep birlikte demeliyiz ki, artık benim adıma kimse kimseyi öldürmesin" dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Osman Baydemir, barışın olabilmesi için yurttaşların sürece dahil olması gerektiğini söyledi. Baydemir, "Onurlu bir barışın bu coğrafyada yeşerebilmesi için artık yurttaşların, bugün burada olduğu gibi, sürece dahil olması gerekiyor. Hep birlikte demeliyiz ki, artık benim adıma kimse kimseyi öldürmesin. Siyaset mekanizması sorun çözme yeridir. Ama maalesef 70-80 yıldır siyaset mekanizması bu işi çözemedi. Şimdi yurttaşın katılımıyla, onun katkısı ve talebiyle, siyaset mekanizması inşallah iktidarıyla, muhalefetiyle onurlu bir barışa bu toplumu götürmek zorundadır diye düşünüyorum. Biz siyasiler, yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Bu itibarla, barışı inşa etmek hepimizin görevi diye düşünüyorum. Bugün Diyarbakır ile İzmir arasında barış köprüsünü inşa etmek bir ödevdir, bir görevdir ama aynı zamanda bir onurdur" diye konuştu.

Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Elbette ki sıkıntılar vardı, elbette ki sorunlar vardı. Bu sorunlar, bu sıkıntılar çözülmediği için ve yanlış kodlandığı için büyük bir şiddet dalgasına dönüştü. Bu ülkenin evlatları, bana sorarsanız kardeşler birbirini vurmaya başladı. Gencecik fidanlar toprağa düştü. Ha Hakkarili bir annenin evlat acısı, ha İzmirli bir annenin evlat acısı. Ha Trabzonlu bir annemizin evlat acısı, ha Şırnaklı bir annemizin evlat acısı... Bana göre annelerin acısı ve gözyaşı arasında bir ayrım yapma devri kapanmıştır, kapanması gerekir. Annelerimizin tümünün acısını, hissiyatını, yüreğimizde hissetmek zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Bu topraklar, bu coğrafya; Türkü ile Kürdü ile, Lazı ile, Çerkezi ile, farklı inançları ile, Yezidisi ile, Sünnisi ile, bu coğrafya yeteri miktarda acı yaşadı. Artık yaşadığımız bütün bu acılardan öğretiler çıkarmak ve yeni bir yaşamı kurgulamanın vakti gelmiştir, hatta geç kalmışız diye düşünüyorum."

Ziyarette konuşan Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da, yaşanan süreçte yapılan ziyaretin anlamlı olduğunu kaydederek, ziyaretçilere teşekkür etti. Ensarioğlu, "Böyle bir ziyaretiniz anlamlıdır. Size çok teşekkür ediyorum. İnşallah ülkemizin yakaladığı bu önemli fırsatı, hep birlikte sahip çıkarak kalıcı bir barışa ve kardeşliğe çeviririz. Bu anlamda sayın başkana da ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Milletvekili Rıfat Sait ise, samimi duygularla Diyarbakır'a geldiklerini aktararak, "Gerçekten Sayın Başbakanımız ve bizler samimi olarak buradayız. Sayın başkanın söylediği gibi gitmediğiniz, dokunmadığınız yer sizin yeriniz değil. Biz size dokunmaya, Diyarbakır'ı görmeye, kentimizi görmeye geldik. Bu topraklar bizim. Anadolu hepimizin. Kardeşiz ve biz bu topraklarda birlikte yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu

HABERE YORUM KAT