1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir'den açlık grevi yorumu
Baydemir'den açlık grevi yorumu

Baydemir'den açlık grevi yorumu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlülerin başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık greviyle ilgili görüşlerini kendi twitter hesabı üzerinden paylaştı.

A+A-

Dün akşam oynanan Türkiye-Macaristan futbol maçına da “Ateş düştüğü yeri yakıyor, çoğunluk ise futbol maçı izliyor” şeklinde göndermede bulunan Osman Baydemir, görüşlerini bu sözlerle aktardı:

"Açlık grevi bir vicdan hareketidir, vicdandan vicdanlara sesleniştir. Ancak medeni toplumlarda duyulur ve yansımasını bulur. Vicdan medeniyettir, vicdan insan olmaktır, vicdan imanın olmazsa olmazıdır. Vicdanı iktidarına satan bir yönetimden ve ona destek olan seçmenlerinden vicdani ve insani bir duyarlılık beklememeliyiz. İşte böylesi bir ülkede insanların açlık greviyle bedenini ölüme yatırmasına vicdanım elvermiyor. Bana dilediğiniz hakareti yapın.

Artık Türkiye toplumunun çoğunluğunun; Kürt halkının haklı davasına vicdanla yaklaşacağına inanmıyorum. En nihayetinde ateş düştüğü yeri yakıyor. Çoğunluk ise futbol maçı izliyor. Sivil itaatsizlik eylemlerine inanıyorum. Açlık grevindeki insanlara saygı duyuyorum. Ancak Türkiye bunu anlayacak bir ülke değil. Türkiye toplumunun çoğunluğunun vicdanı açlık grevinden etkilenseydi, 'hayata dönüş' adıyla cezaevlerinde katliam yapılmazdı.

Benim çağrım ve ricam; ölüm yaşanmadan ve vücutta kalıcı hasar olmadan açlık grevi hemen sonlandırılmalıdır. Vicdanı olan bir ülkede bu çağrıyı benim değil Cumhurbaşkanının veya Meclis Başkanının yapması gerekirdi.”