1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir yeniden UCLG-MEWA'nın eşbaşkanı seçildi
Baydemir yeniden UCLG-MEWA'nın eşbaşkanı seçildi

Baydemir yeniden UCLG-MEWA'nın eşbaşkanı seçildi

Yurt dışı yasağı kalktıktan 3 yıl 4 ay sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gittiği İran'ın başkenti Tahran'da Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın (UCLG-MEWA) eş başkanlığına yenid

A+A-

İran'ın başkenti Tahran'da 10-12 Nisan tarihlerinde UCLG-MEWA'nın Kongresi, Yönetim Kurulu toplantı, Konsey ve Genel Kurulu yapıldı. Tahran Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya 15 ülkeden belediyeler katıldı. Türkiye'den de İstanbul, İzmir, Konya büyükşehir belediyeleri, Erzincan, Kırşehir, Antakya, Hakkari ve Nusaybin gibi üye belediyeleri katıldı.

UCLG-MEWA Kongresi'nin yanı sıra, “Sürdürülebilir Kentsel Enerji” ve “Krizlere Karşı Kentsel Yaşamı Güçlendirmek” başlıklı iki tematik çalışma oturumunda da üye belediyeler deneyimlerini paylaştı, ortak ve benzer sorunlara ilişkin çözüm önerilerini tartıştı.

Toplantılar dizisinde UCLG-MEWA'nın yönetim kurulu yeniden şekillendirildi. Kongre'de üye belediyeler Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i yeniden UCLG-MEWA'nın eş başkanı seçti. Diğer eş başkanlıklara İzmir, Konya, Gazze Belediyeler Birliği, Bağdat, Tahran belediye başkanları seçildi.

Ayrıca Dünya Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Dünya Konseyi üyeliğine de Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Tunceli, Çankaya, Tahran, Bağdat, Gazze Belediyeler Birliği seçildi.Baydemir UCLG-MEWA Kongresi'nde pek çok belediye başkanı ile bir araya gelerek ikili görüşmeler yaptı.

HABERE YORUM KAT