1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Tüm kentler tek tipleştiriliyor
Baydemir: Tüm kentler tek tipleştiriliyor

Baydemir: Tüm kentler tek tipleştiriliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ankara ODTÜ'de katıldığı kentlerle ilgili sempozyumda, “Son 10-12 yıllık zaman diliminde bütün kentler merkezi kimi uygulamalarla kimliksel saldırıya maruz kalmışlardır. Bu kimliksel, kentsel ve kültü

A+A-

ODTÜ ve Gazi üniversitelerinin Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinin ortaklaşa düzenlediği Kentsel ve Bölgesel Araştırma Ağı (KBAM) tarafından organize edilen “Kent Bölgeler Metropoliten Alanlar ve Büyükşehirler: Değişen Dinamikler ve Sorunlar” başlıklı 3. Sempozyumu'nun son etkinliği “Belediye Başkanları Paneli” oldu. Prof. Dr. İlhan Tekeli'nin yönettiği panelde Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe “Büyükşehirlerde Demokrasi, İkili Yapı” konulu sunumunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaşadıkları sorunları anlattı. 12 metre genişliğinin üzerindeki yollara müdahale ettiklerinde kendilerini savcılıkta bulduklarını belirtti.

Kendi bölgelerindeki kazıların kışın yapıldığını ve kazı kararlarının Büyükşehir tarafından verildiğini belirten Gökçe, bunda hedeflenenin halkın yıldırılması ve tepkilerin Çankaya Belediyesi'ne yönlendirilmesi olduğunu söyledi. Diğer ilçe belediyelerinin bütçelerinin 5 dakikada Büyükşehir Belediyesi'nde geçtiğini Çankaya Belediye bütçesinde ise yatırıma izin verilmediğini ve borç ödetmeye mahkum edildiğini belirten Gökçe, ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 20 yıldan bu yana borç ödemediğine dikkat çekti. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün “Yeni Büyükşehirler” konusunu işledi. Gürün, yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nı “prematüre doğum” olarak nitelendirdi.

Büyükerşen projelerini ve zorluklarını anlattı

Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de şehir ilkelerini sıralarken “Medeniyettir; Davetkardır; Canlıdır; İnsanlar içindir; Yetiştirir; Gelecek vaad eder; Sokağa davet eder; Buluşturur” dedi. Her bir ilkenin açılımını yapan Büyükerşen, üç dönemdir yaptıkları çalışmaları anlatırken, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e gidip kaynak ve kadro istediğini ve nazik bir şekilde eli boş gönderildiğini söyledi. Büyükerşen daha sonra kredi kuruluşlarının verdikleri kredilerle ve kendi kaynaklarını yaratarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

Baydemir: Kentler kimliksel saldırıya maruz kaldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de konuşmasına belediyeciliğin; yol, su kanalizasyon çalışması ile sınırlandırılamayacağını belirtti. Böyle olması durumunda DİSKİ, ASKİ, İSKİ gibi kurumların da valiliklere bağlı Karayolları, Milli Eğitim Müdürlükleri gibi birer müdürlük olacağını dolayısıyla belediyelere ihtiyaç olmayacağını belirten Baydemir, belediyeciliğin bunların ötesinde bir iş olduğunu söyledi. Bir şehirde yaşayan insanların karakterleri, duruşu, yaşam tarzı, florası, faunası, mimarisi, kültürü ve kimliği ile bir bütün oluşturduğunu belirten Baydemir, bunların her bir şehirde farklı olduğunu vurguladı ve Diyarbakır ile Kars'ın, Şırnak ile Eskişehir'in bu manada farklı kimlikleri ve ruhları olduğunu söyledi. Baydemir belediyeciliğin ise bu kimlik ve ruhun, yaşam şeklini kolaylaştıran bir organizasyon olduğunu belirtti. Baydemir, “Son 10-12 yıllık zaman diliminde bütün kentler merkezi kimi uygulamalarla kimliksel saldırıya maruz kalmışlardır. Bu kimliksel, kentsel ve kültürel saldırının baş aygıtlarından bir tanesi de Toplu Konut İdaresi'dir. Kentler tek tipleştiriliyor, kentler ruhsuzlaştırılıyor. İnsanlığın binyıllardır aktardığı ve birikmiş olduğu insani değerlerden soyutlanarak uzaklaştırılıyor” diye konuştu.

'Biat etmeme kültürünü başlattık'

Kentsel dönüşüm ve kent kültürüne yönelik politika ve uygulamalarını özetleyen Baydemir, Diyarbakır'ın tarih boyunca gelişimini ve özellikle Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana sistemli bir politika ile nasıl geri bırakıldığını anlattı. 2002-2007 yılları arasında merkezi hükümetin kente yönelik yapmadıkları yatırımları verilerle ortaya koyarak buna itiraz ettiklerini ve bu konuda pozitif anlamda bir gelişme yaşandığını söyledi. Baydemir, “Yerelden beklenen kayıtsız koşulsuz biat kültürünü kırdık. Hayır, bu yanlışsa yanlıştır. Başbakan olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz bu yanlışsa halkın seçilmiş belediye başkanı olarak buna itiraz edersiniz ve bunu söyleme geleneğini Diyarbakır başlattı. Dolayısıyla merkeze biat etmeme kültürünü başlattık. Bu kültürün kente ekonomik kaynak olarak dönüşünü sağladık” diye konuştu.

Kürtçe kullanımından dolayı karşılaştığı dava ve soruşturmaları da anlatan Baydemir, başından geçen trajikomik durumu aktarırken salon kahkahaya boğuldu. Baydemir, Kürtçe kullanımındaki ısrarın sonucu olarak Bakanın Kürtçe Hamlet oyunu sergileyen belediye tiyatrosundan dolayı kendilerini tebrik ettiğine dikkat çekti.

Baydemir Surlar filmini izlettirdi

Baydemir panelin sonunda metnini kendisinin yazdığı “Diyarbakır Surları UNESCO yolunda” adıyla hazırladığı kısa spot bir filmi panelistler ile dinleyicilere izlettirdi ve Diyarbakır Surları için imza kampanyasına destek istedi.

Tekeli: Müzakere yoksa demokrasi yok

Panel yöneticisi Prof. Dr. İlhan Tekeli de son büyükşehir belediye yasası ile merkezi yönetimin yerel yönetimlere emrivaki yaptığını belirterek bunun demokrasiye yeri olmadığını söyledi. “Müzakere yoksa demokrasi yoktur; demokrasinin temeli müzakeredir” diyen Tekeli, son yasada bunun yapılmadığını belirtti. İdari reform yapmanın yasa değil üzerinde uzlaşılan Anayasa ile yapılması gerektiğinin altını çizen Tekeli, idari reform için ülke geneli ile ilgili yeterli bilgi bulunmadığını söyledi. Tekeli, idari reform için iki temel şart olduğunu bunlardan birincisinin “yerel yerleşim kademelendirme çalışması yapılmasını” ve ikincisinin de “demokrasiyi içine sindirmiş yerel yönetimlere yönelik proje olması” gerektiğini vurguladı.

İki gün süren sempozyumun kapanış konuşmasını Prof. Dr. Ayda Eraydın yaptı ve tüm katkı sunuculara teşekkür etti. Eraydın katılımcı belediye başkanlarına teşekkür ederek Düzenleme Kurulu ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.