1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Tarih mezopotamyada tekerrür etmeyecek
Baydemir: Tarih mezopotamyada tekerrür etmeyecek

Baydemir: Tarih mezopotamyada tekerrür etmeyecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Tarih Mezopotamya'da tekerrür etmeyecek."

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Tarih Mezopotamya'da tekerrür etmeyecek. Hiçbir Alevi, Ermeni, Ezidi, Süryani Kürdistan coğrafyasında baskı ve zulme maruz kalmayacak. Geçmişte pek çok acımasızlık ve vicdansızlık yaşandı. Kürt siyasal hareketinin yarattığı yeni anlayışla bugünkü kuşak, geçmişle yüzleşiyor ve dersler çıkarıyor" dedi.

Viyana Belediyesi'nin davetlisi olarak Avusturya'da bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Viyana Üniversitesi'ndeki konuşmasında Diyarbakır'da yaptıkları çalışmaları anlattı. Baydemir, bütün kimlikler, inançlar ve kültürlerin başkalaşmadan özgürce yaşaması için çalışma yürüttüklerini, bir caminin yapımına katkı sundukları gibi, cemevi yapıp Ortadoğu'daki en büyük Ermeni kilisesini de restore ettiklerini söyledi. "Hiçbir etnik ve kültürel rezervimiz yoktur" diyen Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarih Mezopotamya'da tekerrür etmeyecek. Hiçbir Alevi, Ermeni, Ezidi, Süryani Kürdistan coğrafyasında baskı ve zulme maruz kalmayacak. Geçmişte pek çok acımasızlık ve vicdansızlık yaşandı. Kürt siyasal hareketinin yarattığı yeni anlayışla bugünkü kuşak, geçmişle yüzleşiyor ve dersler çıkarıyor. Kökleri Mezopotamya'da olan halkları, inançları ve kültürleri yeniden kentleri ile bağ kurmasını istiyorum."

"ROJAVA'YA OTONOMİ"

Suriye'de Kürtlerin yaşadığı ve Rojava denen bölgede olup bitenlere de değinen Bayemir, "Türkiye'nin Rojava'ya yaklaşımı, Kürt sorunundaki niyetinin açığa çıkarıcı bir özelliği var. Rojava Kürdistanı değil de Türkistan olsaydı hükümetin politikaları bu mu olurdu? Otonom, statü kurmak annelerin ak sütü gibi helaldir. Rojava'nın özgürleşmesi gerekiyor, diktatör Esat'ın gitmesi gerekiyor. Rabbim bizi cellatlardan uzak tutsun. El Kaide, El Nusra Allah'a şirk koşanlardır. Bir muhabbetimiz, bir dostluğumuz onlarla olamaz" dedi.

HABERE YORUM KAT