1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir "Sıtma Diyarbakır'ın Önadıydı"
Baydemir "Sıtma Diyarbakır'ın Önadıydı"

Baydemir "Sıtma Diyarbakır'ın Önadıydı"

Baydemir, İ. Halil Kaya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi’nin açılışında sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sıtmanın daha önce Diyarbakır’ın ön adı gibi anıldığına dikkat çekerek, “Çok ciddi bir altyapı yatırımı bilimsel ve gayretli çalışma ile bize dayatılan kaderi tersine çevirdik; sıtma, şark çıbanı, dizanteri gibi hastalıkları tarihe gömdük” dedi.

Baydemir, İ. Halil Kaya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi’nin açılışında sağlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bundan dört yıl önce Türkiye genelinde görülen sıtma vakalarının yarısının Diyarbakır’da görüldüğü belirten Baydemir, “Sıtma neredeyse kentimiz Diyarbakır’ın ön adı gibiydi. Aynı şekilde Şark Çıbanı çağ dışı bir hastalıktır. Hastalığın adına dikkat edin: Şark Çıbanı… Yani bölgemizle adı bir olmuş bir hastalık. Sıtma, şark çıbanı, tifo, dizanteri gibi hastalıklar öyle kendi keyifleriyle hayatımızdan çıkmadı. Çok ciddi bir altyapı yatırımı ile, bilimsel ve gayretli çalışma ile bize dayatılan kaderi tersine çevirdik, bu hastalıkları tarihe gömdük” dedi. Yurttaşı hasta eden, sağlığını bozan ne varsa her alana sistemli bir müdahale gerçekleştirdiklerini ifade eden Baydemir şöyle devam etti: “Örneğin kaliteli, ucuz ve sağlıklı suyu temin ettik. Bugün kentimizin sahip olduğu 850 kilometrelik içme suyu şebekesinin yüzde 57’sini oluşturan 488 kilometresini döşedik. Aynı şekilde 457 kilometre olan kanalizasyon şebekesinin yüzde 76’sını oluşturan 348 kilometresini döşedik. Yetersiz ve sağlıksız su ile kanalizasyon eksikliğinin bulaşıcı hastalıkların ana kaynağını oluşturduğunu hepiniz biliyoruz. Tifo, amipli dizanteri gibi enfeksiyon hastalıkların oranını yüzde 97 oranında azalttık.”

Benzer şekilde gıda üretim ve tüketimi yapan mekanlara yönelik ciddi bir denetim yaptıklarını ama zabıtai tedbirlerden çok eğitim, bilinçlendirme, farkındalık yaratma çalışmalarına ağırlık verdiklerinin altını çizen Baydemir, Beyaz Bayrak Projeleri ile hem esnafı hem de tüketici olan yurttaşları yönlendirerek gönüllü katılımını sağladıklarını ifade etti.

‘Et piyasasını kontrol ettik’

Et ve et ürünlerinden bulaşan hastalıkları önlemek için sağlıksız üretime son verdiklerini ifade eden Baydemir, “Ortadoğu’nun en büyük Canlı Hayvan Borsası’nı açarak et ve et ürünlerinden bulaşan hastalıkları önledik” dedi. Aynı şekilde başıboş hayvanları kontrol altına alarak rehabilitasyona tabi tuttuklarını ve Türkiye’ye örnek gösterilen Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni oluşturduklarını söyledi.

Benzer şekilde bulaşıcı hastalıkların kaynağı olan sivrisinek, üvez gibi haşerelere karşı da bilimsel, güvenilir bir ilaçlama çalışması yaptıklarını ilaçlama konusunda da başka illere deneyim aktarabilecek bir düzeyi yakaladıklarının altını çizdi.

‘Evlere sağlık hizmeti götürdük’

Baydemir tüm bunların hastalığın ürememesi için yaptıkları çalışmalar olduğunu bunun yanında koruyucu sağlık konusunda da çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekti. Yalnızca son dört ayda 1300 evin kapısını çalarak sağlık eğitim verdiklerini, ihtiyacı olana ilaç verip tedavi uyguladıklarını belirten Baydemir, belediye çalışanları için oluşturdukları Sağlık Merkezi’nden tüm yurttaşları yararlandırdıklarını anlattı. Baydemir, bununla doğrudan tedavi hizmeti yürüttüklerini belirterek, “Sağlık Merkezimizin kapısını çalan tüm yurttaşlara hiçbir ayırım yapmadan sağlık hizmeti verdik. Bunu yaparken ne bir karne sorduk ne de para istedik. Tüm hizmetleri ücretsiz olarak yerine getirdik” dedi.

Baydemir, Sağlık Merkezi’ne bugüne kadar tam 578 bin 891 poliklinik, diş, enjeksiyon, pansuman, laboratuar, röntgen, ultrason, ana çocuk sağlığı ve aşı hizmeti verdiğini ayrıca ilaç alamayan hastalara imkanları ölçüsünde ücretsiz ilaç verdiklerini anlattı.