1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Sağlam yapılar inşa edilmeli
Baydemir: Sağlam yapılar inşa edilmeli

Baydemir: Sağlam yapılar inşa edilmeli

Karavil Grubu'nun ürün tanıtım toplantısında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentin yeniden inşasında yapı sektörünün önemli katkıları olduğuna dikkat çekerek, depreme dayanıklı, sağlam yapılar inşa edilmesinin önemine dikka

A+A-

Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Karavil Grubu'nun Karlis dış cephe yalıtım sıvası ürününün tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Genel Sekreter Yardımcısı Zülfü Atlı, Diyarbakır Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Metin Kılavuz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer, DİSİAD Başkanı Burç Baysal'ı Karavil Grubu Başkanı Abdülkadir Karavil karşıladı.

Toplantıda Karlis alçı fabrikasının çalışmalarına ve dış cephe yalıtım sıvasının tanıtımına ilişkin Fabrika Müdürü Bülent Pekince bir sunum yaptı.  Pekince, Diyarbakır'ın 2. derece ısı bölgesinde olduğunu belirterek, dış cephe yalıtımının yüzde 75 enerji tasarrufu sağladığını söyledi.

Karavil Grup Başkanı Abdülkadir Karavil, fabrikanın Organize Sanayi Bölgesi'ne kurulması için Baydemir'in öncülüğünden dolayı teşekkür ederek, “Gerçek bir Diyarbakır sevdalısı, Diyarbakır dostu belediye başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum”  dedi.

Diyarbakır'daki inşaat sektörüne bakıldığında son 5 yıl baz alındığında 13-14 bin arası evlilik olduğunu söyleyen Karavil, vefat ve boşanmalarla birlikte değerlendirildiğinde yıllık 9 bin konut yapılması gerektiğini söyledi. Karavil, ancak son 5 yılda 6 bin konutun yapıldığını ve bunların da sadece yüzde 65'inin satıldığını söyledi. Karavil, bölgenin alım gücünün yükselmesi ve refah seviyesinin artması için yatırımcıya ve üreticiye sahip çıkılmasının altını çizdi.

Karavil, Karlis markasının üretim hızına değinerek, ürün tanıtımı için uluslar arası çalışma yaptıklarını söyledi. Fabrikalarının üretim kalitesine son derece önem verdiğini ve her yıl seriye yeni ürünler in katılacağını aktaran Karavil, “Fabrikanın büyüklüğü entegre düzeniyle Avrupa ve Türkiye birincisiyiz. Gurubun üst kaynağıyla, ekibin marka sahiplenmesiyle kendi sektörümüzde lider olmaya devam etmektedir” dedi. Karavil, yaklaşık 6 bin kişiye istihdam eden fabrikanın sorumluluğun bilincinde olduğunun altını çizdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de görevi devraldıkları 10 yıldan bu yana adeta yeni bir kent inşa edildiğini söyledi. Bağcılar ve Kayapınar bölgesiyle nehrin öte yanına geçtiklerini belirten Baydemir, tüm bu dinamik süreç içerisinde katkısı olanlara teşekkür etti. Baydemir, şunları söyledi: “Kentin bu hale gelmesinde yapı sektörünün emeği çok büyük. Sizler bu yeniliğe, bu değişime güç verdiniz, destek verdiniz. Diyarbakır'da bugün kişi başına düşen yeşil alan planlama oranı 18.4 metrekaredir. Bu sizin de buna sahip çıkmanızla, yaşama geçirmenizle somuta dönüştü.”

Konut sektörü durmayacak

Nüfusun yüzde 49'unun 19 yaş altı, yüzde 64'ünün ise 25 yaş ve altı olduğunu anımsatan Baydemir, “Bu kentte konut sektörü hiçbir zaman durmayacak” dedi. Yeni yasal düzenlemeyle Kayapınar, Sur veya Bağlar gibi merkez ilçelerle Çınar, Bismil, Lice gibi ilçelerin de aynı statüye kavuşacağını ifade eden Baydemir, “Dolayısıyla da merkez ilçelerdeki hamleyi diğer 15 ilçe ve beldemizde de göreceğiz” dedi.

200 metrekare ev alışkanlığını değiştirelim

Konut sektöründe kaliteden asla ödün verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Baydemir, özellikle depreme karşı dayanıklı yapılar inşa edilmesinin önemine vurgu yaparak “Bu bizim hem hukuki hem vicdani görevimiz olmalı” dedi. Baydemir artık herkesin ihtiyacına göre konut üretme gerekliliğini vurgulayarak, artık çekirdek nüfusa hitap eden evlerin de yapılmasının hem ihtiyaca yanıt olacağı hem de alım gücünü de arttıracağına dikkat çekti. Baydemir, “Artık 200 metrekare ev alışkanlığını değiştirelim” dedi.

Yerli ürünlere sahip çıkalım

Baydemir öte yandan Diyarbakır'ın yerli üretimine sahip çıkarak istihdamın artacağını ifade ederek, “Örneğin Sarmaşık Derneği'nde özellikle Diyarbakır ürünlerinin gönderilmesine dikkat ediyoruz. Bu hukuka, ahlaka ve uygundur ve demokratik bir tutumdur” dedi. “Bu anlamda kentimizin milliyetçisi olmanın hiçbir mahsuru yoktur, bu sevaptır” diyen Baydemir, “Yerli ürünlere sahip çıkmak boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

Baydemir, dış ticaret portföyünün gelişmesi konusunda da üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT