1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Rojava'da halkımız aç, destek eli uzatmalıyız
Baydemir: Rojava'da halkımız aç, destek eli uzatmalıyız

Baydemir: Rojava'da halkımız aç, destek eli uzatmalıyız

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bismil Belediyesi'nin imam, muhtar ve sivil toplum örgütü temsilcilerine verdiği iftar yemeğinde, orucun “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” anlayışı üzerinde geliştiğini belirterek, “Dolayısı

A+A-

Bismil Belediyesi'nin, Zal Düğün Salonu'nda verdiği iftar yemeğine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, BDP Bismil İlçe Eş Başkanı Tufan Tunç, Bismil MEYA-DER temsilcilerin yanı sıra köy muhtarları, imamlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. Okunan Kürtçe mevlidin ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, her halkın kültürü ve diliyle var olduğunu belirterek, Kürt halkının kültürünü ve dilini yaşamasında imamların emeğinin olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir

Orucunun temel felsefesinin insanın nefsine hakim olması olduğunu belirten Baydemir, “Yani zengin ve tok olanların aç ve yoksul olanları anlamasıdır” dedi. Mezopotamya'nın kadim halklarının kendi tabiatını halen koruduğunu belirten Baydemir, orucun “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” anlayışı üzerinde geliştiğini söyledi. “Dolayısıyla Rojava'da halkımız aç” diyen Baydemir, “Onlara dayanışma eli uzatmalıyız ve bu ramazanda dua etmeliyiz ki onlar özgürlüklerini elde etsinler” dedi.

Kürtlerin diğer halklardan ne eksiği var

“Burnumuzun dibinde bir devlet kuruluyor” söylemini eleştiren Baydemir, “Eğer özgürlük, dilini yaşamak Türk, Fars ve Arap kardeşlerimizin hakkıysa neden Kürtlerin de hakkı olmasın? Kürtlerin diğer kardeş halklardan ne eksiği var?” diye sordu. Baydemir, “Eğer inancımız, kardeşlik ve eşitliği savunuyorsa o zaman bu adaletsizlik neden? İnançlı kardeşlerimiz bu noktada daha duyarlı olmalı ve bunu anlatmalıdırlar” diye konuştu.

Ekmeğimizi, tuzumuzu, umutlarımızı paylaşalım

Tüm Kürtlere çağrı yapan Baydemir, “Rojava'ya sahip çıkmalı ve bunu kendi onuru olarak görmelidir” dedi. Kuzey'de atalarının ne zaman başı sıkıştıysa kendilerini Rojava'ya attığını ve oraya sığındığını ifade eden Baydemir, “Bugün onların başı darda ve bizim dayanışma elimizi uzatmamız lazım. Ekmeğimizi, tuzumuzu, umutlarımızı onlarla paylaşalım” şeklinde konuştu.

Herkes mazlum halka sahip çıkmalı

“Özgürlük ve barış gelirse Ortadoğu'da gelişir” diyen Baydemir, Ortadoğu'da Kürtler özgürleşmedikçe, diğer halkların da özgürleşemeyeceğini söyledi. Baydemir, “Türk, Arap ve Farsların biz Kürtleri bir ulus olarak görmeleri gerekiyor. Herkes kendi çapında mazlum halka sahip çıkmalı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT