1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir Hukuk Fakültesi öğrencilerini kabul etti
Baydemir Hukuk Fakültesi öğrencilerini kabul etti

Baydemir Hukuk Fakültesi öğrencilerini kabul etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kendisinin de mezun olduğu Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıfta okuyan 40 kadar öğrenciyi kabul etti. Baydemir, “Vicdan sahibi olacağız ve asla zalime benzeşmeyeceğiz” dedi.

A+A-

Yaklaşık 40 öğrenciyi çiçeklerle karşılayan Baydemir, öğrencilere “İçinizde siyasetçi veya belediye başkanı olmak isteyen var mı?” diye sordu. Bazı öğrencilerin el kaldırması üzerine Baydemir yerinden kalkarak koltuğunu bir kız öğrenciye verdi. Yanındaki koltuğa da bir erkek öğrenciyi “eşbaşkan” olarak oturttu. Öğrencilerin “deneyiminizden yararlanmak istiyoruz” diyerek ardı ardına sorduğu sorulara yanıt veren Baydemir, her dönemin kendine has bir takım özellikleri olduğunu belirterek öğrencilik yaşamına ilişkin anekdotlar anlattı. Köyde yaşamın çok zor olduğunu ve kızgın güneşin altında çalışmak zorunda olduklarını belirten Baydemir, “Belki de en kolayı ders çalışmaktı” dedi.

Öğrencilerin anadil gününü kutladı

Toplumun hala iyi hukukçulara ihtiyacı olduğunun altını çizen Baydemir, öğrencilere Hukuk Sosyolojisi ve Hukuk Felsefesi derslerine dikkat etmelerini istedi. Öğrencilerle ağırlıklı olarak Kürtçe konuşan Baydemir, Anadil Bayramlarını da kutlayarak, “Mutlaka ana dilinizi ve Türkçeyi iyi öğrenmelisiniz. Ama bu yetmez mutlaka yabancı bir dili iyi derece öğrenmelisiniz. Bunun yanında sanatın ve sporun bir dalı ile de ilgili olun” dedi. Baydemir, öğrencilere üniversitede kalma ve akademisyen olma önerisinde de bulundu.

Zalime benzeşmek canavarlaşmaktır

Öğrencilerin Sinop'ta yaşananlar ve sosyal medyadaki dil ile ilgili sorusuna da Baydemir, “Sosyal medyayı da takip edip kullanıyorum. Tabi ki kendimizi ifade edeceğiz, ama onların kullandığı dili ve üslubu kullanmayacağız. Vicdan sahibi olacağız ve asla zalime benzeşmeyeceğiz. Zalime benzeşmek canavarlaşmaktır. Ve asla özgürlük talebinden de vazgeçmememiz lazım” diye konuştu.

Baydemir konuk öğrencilere Diyarbakır'ı tanıtan rehber armağan ederek birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT