1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Gün, aşımızı paylaşma günüdür
Baydemir: Gün, aşımızı paylaşma günüdür

Baydemir: Gün, aşımızı paylaşma günüdür

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Büyükşehir, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur belediyeleri olarak Suriye'deki iç çatışmada insanlık dramı yaşayan halka ulaştırılmak için Gıda Yardım Kampanyası başlattıklarını duyurdu. İlçe belediy

A+A-

Kampanyaya ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, meclis üyeleri, Diyarbakır'ın sivil toplum örgütleri, Meslek Oda ve örgütlerinin temsilcileri, Barış Anneleri ve Seydalar katıldı.

Büyükşehir ve 4 ilçe belediyesi adına açıklama yapan Baydemir, Suriye'deki iç savaşı, çatışmayı kaygıyla izlediklerini belirterek, “Oradaki baskıcı rejime halkın göstermiş olduğu refleksin ve direnmenin ve çatışmanın da yaratmış olduğu büyük bir insani dram söz konusu” dedi. Suriye halklarının biran önce barışa, özgürlüğe, demokrasiye kavuşmasını temenni eden Baydemir, şunları söyledi:

“Şüphesiz ki bu despotik rejimin, uygulamalarının yaratmış olduğu bir başka insani travma, bir başka trajedi var. Orada bulunan sivil halkın içerisinde bulunduğu maddi güçlükler, yoksulluk, açlığa varan bir gıda ambargosu... Tam da bu noktada Diyarbakır'da bulunan dinamiklerimiz, hatırı sayılır bir çabanın içerisinde bulundular. Dayanışma içinde bulunan tüm yurttaşlarımıza teşekkür ederim.”

10 çeşit gıda maddesi toplanacak

Baydemir, şu ana kadar gönderilen yardımların yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur belediyelerinin resmi müracaatıyla aldıkları izinle dayanışma sürecini devam ettireceklerini söyledi. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ortaklaşa yürütecekleri kampanyanın yaklaşık 1 ay süreceğini ifade eden Baydemir, yardım malzemelerinin özellikle bugüne kadar en az ulaşmış olan  Halep, Afrîn, Qamişlo, Serêkanî gibi bölgelere Nusaybin üzerinden gönderileceğini duyurdu. Diyarbakır halkının desteğiyle toplanacak yardım malzemelerinin temel ihtiyaç malzemeleri olan 10 kalemden oluşacağını ifade eden Baydemir bunları şöyle sıraladı: “Kuru bakliyat, un, pirinç, yağ, çay, şeker, çocuk bezi ve çocuk maması.  Bunun dışındaki yardım malzemeleri kabul edilmeyecek.”

Yardımlar 5 belediyede toplanacak

Toplanacak malzemelerin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın bulunduğu Sümerpark'ta, Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde, Kayapınar Belediyesi Şantiyesi'nde, Sur Belediyesi Mardinkapı Şantiyesi'nde, Yenişehir Belediyesi Alipınar Şantiyesi'nde kabul ve tasnif edileceğini söyleyen Baydemir, bu yardımların kayıt altına alınarak kamyonlara yükleneceğini ve evraklarla birlikte sınır bölgesinde bulunan Nusaybin Belediyesi'ne teslim edileceğini söyledi. Bu zaman dilimi içerisinde kitle iletişim araçlarının yanı sıra billboardlar ve çeşitli araçlarla en geniş şekilde halka ulaşmaya çalışacaklarını söyleyen Baydemir, “Bu çalışmayı yürütürken Demokratik Toplum Kongresi, siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerinin tümüyle ortaklaşa hareket etmeye açık olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi. Baydemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyarbakır halkı nasıl ki Gölcük'te deprem felaketine maruz kalan kardeşlerimiz için el uzattıysa, Batman'da, Bingöl'de Elazığ'da, Van'da nasıl destek ve kardeşlik elini uzattıysa, Filistin halkıyla nasıl dayanıştıysa bugün de kardeşlerimizle dayanışma günüdür. Bugün de dostluk elimizi, kardeşlik elimizi Halep, Afrîn, Qamişlo, Serêkanî'ye uzatıyoruz. Diyarbakır halkından istirhamımız bu çağrımızın olabilecek en görkemli şekilde karşılanması ve kardeşlerimize en kısa zamanda insani, temel gıda maddelerinin ulaştırılmasıdır. Umut ediyoruz ki olabilecek en kısa zamanda Suriye halklarının tamamı Kürdüyle, Arabıyla, diğer etnik kimlikleriyle demokratik bir rejim içinde, özgürce, kardeşçe bir yaşamı elde edebilmeleridir.“

“Gün aşımızı paylaşma günüdür. Gün destek ve dayanışma günüdür. Gün kardeşlerimize aynı zamanda yüreğimizi ulaştırma günüdür” diyen Baydemir, emeği geçen herkese teşekkür etti ve halktan kampanyaya destek istedi.

HABERE YORUM KAT