1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir gençlik örgütü temsilcileriyle buluştu
Baydemir gençlik örgütü temsilcileriyle buluştu

Baydemir gençlik örgütü temsilcileriyle buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde faaliyet yürüten radikal İslamcı partilerden komünist partisine kadar 14 parti ve bağımsız gençlik örgütü temsilcileri ile BDP Hewler Bürosu'nda bir araya

A+A-

KDP, YNK, Goran Partisi, Sosyalist Parti, Zahmetkeşan Partisi, İslami Parti, Komünist Parti gibi partiler ile partilerden bağımsız hareket eden gençlik örgütlerinin oluşturan 14 gençlik örgütü temsilcileri BDP Hewler Bürosu'nu ziyaret etti. Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki temaslarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Hewler Temsilcileri Cemal Coşkun, M. Ali Aydın ve Şilan Eminoğlu ile birlikte gençleri güllerle karşıladı.

Gençlik örgütü temsilcileri Baydemir'in 4 yıllık yurtdışı yasağının kaldırılmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'deki barış sürecini desteklediklerini söyleyen gençlik örgütleri temsilcileri, Kürt gençlerinin her bölgedeki Kürtleri ulusal birliktelik konusunda ortaklaşması gerektiğine dair hemfikir olduklarını belirtti. Gençlik örgütlerinin temsilcisi gençler Kürtlerin birliği, gençliğin sorunları, aralarındaki iletişim, ulusal birlik gibi konularda görüşlerini ifade etti. Her bölgedeki Kürtlerin büyük sıkıntı yaşadığını ifade eden partilerin gençlik temsilcileri farklı partilerden gelmelerine karşın Güney Kürdistan Gençlik Birliği Derneği etrafında bir araya geldiklerini belirtti. Diyarbakır ve Hewler'de birinci ve ikinci ulusal gençlik kongresi topladıklarını ifade eden partilerin gençlik temsilcileri, “Kürdistan Ulusal Gençlik Meclisi” oluşumunda rol almak istediklerini bildirdi. Bu çabalarıyla Kürdistan Ulusal Konferansı'nın hazırlığında bir ön adım atmak istediklerini belirten partilerin gençlik temsilcileri, Türkiye'deki çözüm sürecinde de aktif bir rol almak istediklerini ve bu kapsamda Diyarbakır ile Kandil'e gitmek istediklerini anlattı.

Baydemir de birbirinden farklı partilerin gençlik temsilcilerinin aynı çatı etrafında bir araya gelmesi, aynı platformlarda yer almasının önemine dikkat çekti. Baydemir, “Ulusal birlik özgürlüğün altyapısıdır” diyerek, gençleri çabalarından dolayı kutladı. Baydemir; Güney, Kuzey, Doğu ve Batı'da Kürtlerin haklarına ulaşması ve özgürlüğüne kavuşmaları sürecinde pek çok şehit verdiğini ifade ederek, “En ufak bir hak büyük bedeller ve şahadetler sonucu elde edilmiştir” dedi. Öcalan'ın özgürlüğü için Federal Kürdistan Bölgesi'nde yürütülen imza kampanyasının Türkiye'deki Kürtler üzerinde heyecan yarattığını ifade eden Baydemir, Öcalan'ın özgürlüğünün barış ve demokrasi getireceğini söyledi. Baydemir, Ortadoğu'da hakları için yürüyen Kürtlerin özgürlüğünün Türk, Arap ve Fars halklarının aleyhine değil aksine bu halklara demokrasiyi getireceğinin altını çizdi.

'Kadın temsiliyeti sorunu aşılmalı'

Şilan Eminoğlu da gençlik grubu arasında kadın temsiliyetinin olmamasını ve PÇDK gençliğinin grup içinde yer almamış olmasını bir eksiklik olarak değerlendirdi. Partilerin gençlik temsilcileri de kadın temsiliyetinin önemli olduğunu ve eleştirinin yerinde olduğunu bildirerek bunun aşılacağını ifade etti. Kürdistan Uluslar arası Gençlik Organizasyonu'ndan Hemn Mamrash da PÇDK bürolarının kapatıldığını, partinin gençlik temsilcileri ile ilişkilerinin de olduğunu ifade ederek, bu eksikliğin karşılıklı diyalogla aşılacağını kaydetti.

Görüşmenin ardından partilerin gençlik temsilcilerinden Hemn Mamrash Baydemir'e gençlik örgütlerinin rozetini taktı. Partilerin gençlik temsilcileri, Baydemir ve BDP Hewler Büro temsilcileri ile birlikte hatıra fotoğrafı çekti.

HABERE YORUM KAT