1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir engellileri ağırladı
Baydemir engellileri ağırladı

Baydemir engellileri ağırladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Yerel Gündem 21 Engelliler Meclisi'ni ağırladı.

A+A-

Baydemir, Engelleri Meclisi'ni Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Engelli Şube Müdürü Kezban Demir ve Engelli Şube Şefi Şilan İmir  ile birlikte çiçeklerle karşıladı. Kentte engellilere yönelik yapılan hizmetlerden dolayı Baydemir'e teşekkür eden engelliler, “Eskiden kamudaki bir yetkiliyle görüşebilmek için saatlerce beklerdik. Ancak sizin kapınız bizlere daima açık” dediler.

Baydemir  de Engelliler Meclisi'nden teşekkür almanın kendisi ve ekibi için onur verici olduğunu söyledi. Kenti dizayn ederken engelli yurttaşları varsayarak düzenleme yaptıklarını anımsatan Baydemir, göreve geldiklerinde belediye binası dahil bir çok yerin engelliler için uygun olmadığını hatırlattı. Baydemir: “İlk müdahaleye kendi hizmet binamızdan başladık. Son olarak Kültür binamıza da engelli asansörü yaparak, engellilerin kültürel faaliyetlere erişimini sağladık” dedi.

Kentteki kamuya açık alanların engelliler dikkate alınarak düzenlendiğini söyleyen Baydemir, kaldırımların da engellilere göre yapıldığını söyledi.  Büyükşehir Belediyesi'nin kültür, çevre koruma, fen işleri gibi daire başkanlıklarının da artık engelli perspektifini içselleştirerek hizmet ettiğini ifade eden Baydemir, “Denetlememe gerek kalmadan yaptıkları hizmetlerden dolayı arkadaşlarımla gurur duyuyorum” diye konuştu.  

Binaların yapımında engelliler gözetilmeli

Tüm alışveriş merkezlerinin, kültür merkezlerinin yeni yapılan tüm binaların artık engelliler gözetilerek yapılması gerektiğini anlatan Baydemir, “Binaların mimari projesini çizen mimarlardır. Dolayısıyla öncelikle Mimarlar Odası'ndan başlamak gerek. Projenin daha temeli atılmadan park, bahçe ve hatta evin içinin de engelli yurttaşlarımızın rahat yaşamına göre projelendirilmesi lazım. “Bir gün hepimiz engelli olabiliriz” diyen Baydemir, “Dolayısıyla engel oluşturmamamız lazım. Biz engel olmazsak tüm engelleri aşarız” diye konuştu. Karşılığında aldıkları pozitif enerjinin kendilerini motive ettiğini söyleyen Baydemir engelliler için sadece bir gün ya da bir hafta değil, yılın 365 günü bir nefer olarak hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Sümerpark'tan faydalanın

Sümerpark'taki kampusun engelli yurttaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yapıldığını belirten Baydemir, “Lütfen oradan daha fazla yararlanın. 10 bin metrekare kapalı alana sahip o mekan sizler için, sizlerin eve hapsolmasın önlemek için yapıldı” diye konuştu.  Daha sonra bedensel engelli Zeynep Güneri Baydemir'e karakalem portresini verirken, ayrıca engelliler tarafından Diyarbakır'dan bir kent manzarasının resmedildiği deri kaplama bir tablo hediye edildi.