1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: En akıllı yatırım barıştır
Baydemir: En akıllı yatırım barıştır

Baydemir: En akıllı yatırım barıştır

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği'nin başkan ve yöneticilerini kabulünde gelecek nesillere barışı miras bırakmak istediklerini belirterek, “En akıllı yatırım barıştır” dedi.

A+A-

İstanbul'da çalışmalarını yürüten İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Başkanı Şükrü Alkan ve yönetimi kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Konuklarını Başkan Danışmanı Dr. İlhan Diken ve gül ile karşılayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'da 8 bin yıldan bu yana yaşamın hiç kesintiye uğramadığını, çok çeşitli ve farklı kültür ve inançların bir arada yaşadığını söyledi. Son 30 yıldan bu yana kesintisiz bir çatışma ortamının olduğunu belirten Baydemir, gerçek bir kardeşliğin ancak adalet temelli olabileceğini belirtti.

Bu konuda sadece siyasilerin değil toplumda etkili olan her sivil toplum kuruluşunun ve şahsiyetinin de sorumluluğu bulunduğunu belirten Baydemir, “Sadece yaptıklarımızdan değil yapmadıklarımızdan da sorumluyuz” dedi. “Seyretmenin vebali var” diyen Baydemir, bu coğrafyada acı yaşamayan tek bin ailenin kalmadığını söyledi. Bölgede her 100 kişiden en az 98'inin barışı arzu ettiğini ifade eden Baydemir, 30 yıllık çatışma ortamının ön yargılar oluşturduğunu ziyaretlerle, biri birine dokunmayla, empati kurmayla bu ön yargıların aşılabileceğini kaydetti.

Kentin tarihi yerleri hakkında da bilgi veren Baydemir, “Gönüllerin buluştuğu yerdeyiz” dedi. İGİAD yöneticilerine “İstanbul'a dönüşünüzde kamuoyuna ve iş dünyasına da tanıklıklarınızı paylaşın” önerisinde bulunan Baydemir, bu anlamda Diyarbakır'ın Doğu ile Batı'nın buluşma noktası olduğunu söyledi. Baydemir de gelecek nesillere barışı miras bırakmak istediklerini ifade ederek, “En akıllı yatırım barıştır” diye konuştu.

Alkan: Yitik hazineyi bulmuş gibi olduk

İGİAD Başkanı Şükrü Alkan da derneklerinin ahlaki girişimciliği teşvik eden bir sivil toplum kuruluşu olduğu, bu konudaki yayınları desteklediklerini söyledi. Bir yıl önce planladıkları gezilerinin barış sürecine denk geldiğini ifade eden Alkan, “Sükunet var, yeni yatırımlar olur” dedi. Diyarbakır ziyaretlerinde “Yitik hazineyi bulmuş gibi olduk” diyen Alkan, gözlemlerini üyeleri ve kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Alkan, Baydemir'e ahlaki girişimcilik ile ilgili bir yayınını ve İGİAD yazılı bir seramik tabak armağan ederken, Baydemir konuklarına Ongözlü Köprü, Diyarbakır surları, Ulu Cami, kilise, Hevsel Bahçeleri gibi Diyarbakır'ın tarihi ve doğal mekanlarının kolaj olarak işlendiği bir seramik eser armağan etti.

 

HABERE YORUM KAT