1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Baydemir: Dilimize sahip çıkalım
Baydemir: Dilimize sahip çıkalım

Baydemir: Dilimize sahip çıkalım

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında düzenlenen resepsiyonda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt dilinin gelişebilmesi için Kürt edebiyatına, Kürt tiyatrosuna sahip çıkılması ve Kürt dilinin günlük yaşamda kullanılması ger

A+A-

TZP Kurdi, Kurdi-Der ve Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde resepsiyon verdi. BDP Diyarbakır Milletvekilleri Emine Ayna ile Nursel Aydoğan, BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, Barış Anneleri, KESK ve bağlı sendikaların da katılımıyla gerçekleşen resepsiyonun açış konuşmasını Kurdi-Der Genel Başkanı Sebahattin Gültekin yaptı. Anadilin önemine dikkat çeken Gültekin, Kürt halkının yüzyıllardır kimliğini, kültürünü ve dilini korumak için verdiği mücadeleye değinerek hiçbir ulusun dilsiz olamayacağına vurgu yaparak,“Dili yok olmaya yüz tutan bir halk diline sahip çıkmalıdır” dedi. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra tekçiliğe dayanan bir sistem oluşturulduğunu anımsatan Gültekin şunları söyledi: “Türkiye'deki Türkçenin dışındaki diğer diller yok sayıldı. Bu asimilasyon sürecinde birçok dil yok olmaya yüz tuttu. Bu toprakların bir parçası olan Kürt halkı da varlığını korumak için mücadele verdi ve bu mücadelede ağır bedeller ödedi.”

Gültekin, 21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında 23 Şubat'ta saat 12.30'da İstasyon Meydanı'nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu.

2014'ü kendi dilimizde kutlayalım

Gültekin'in ardından TZP Kurdî sözcüsü Mehmet Şahin ise, Kürt çocuklarının 21 Şubat Dünya Anadil Günü'ne anadilde eğitim görmeden girdiğine dikkat çektiği konuşmasında, “AKP Hükümeti'nin 'ileri demokrasi'yi dilinden düşürmediği bir yılı daha Kürt halkı yine kendi dilinde eğitim hakkına sahip olmadan geçirdi. Umut ediyoruz ki 2014 yılında Dünya Anadil Gününü kendi dilimizde eğitim alarak kendi dilimizle bir bayram gibi kutlarız” ifadelerini kullandı.
21 Şubat Dünya Anadil Günü'nün kabul edilişi hakkında kısa bir bilgilendirme bulunan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi dışındaki etnik yapıları kabul etmeme anlayışı üzerine kurulduğunun altını çizdi.

Baydemir: Eğitim dili olmazsa dil özgürleşmez

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de konuşmasına tüm mazlum halkların ve özellikle de egemen güçlerin baskısı altında olan halkların dil bayramını kutladı. “Eğer siz bir yerde, bir kentte egemenseniz bu oranın yaşam diline de yansır” diyen Baydemir, ”Bundan 10 yıl önce bu kentte Kürtçe tiyatro ve edebiyat yapılamıyordu. Bu süre içinde bu halkın direniş ve mücadelesiyle çok büyük bir mesafe kat edildi. Bizim dayanışma ve mücadelemizle bir gün bu dil yüzde yüz özgürlüğüne kavuşacaktır” diye konuştu.

Diyarbakır'da artık yüzde yüz Kürtçe tiyatronun sahnelendiğini tiyatro derslerinin Kürtçe verildiğini anımsatan Baydemir, birçok kurumun da Kürt dili ile ilgili çalışma yürüttüğünün altını çizdi.

Baydemir, Kürtlerin yaşadığı coğrafyada Kürtçenin eğitim dili olmadan o dilin özgürlüğünden söz etmenin mümkün olmadığını söyleyerek, Kürt siyasetinin bu alanda mücadelesini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Kürtçe pazarının oluşması gerekiyor

Halka da çağrıda bulunan Baydemir, “Kürt edebiyatına, Kürtçe yazılan eserlere sahip çıkmalı, onları okumalıyız” dedi. Baydemir salondu bulunan yazarlara hitaben de “Arkadaşlar eserleriniz satılıyor mu?” sorusuna “Hayır” yanıtı alınca “Dostlar, eğer bir kentte edebiyat Kürtçe okunmazsa, tiyatro Kürtçe seyredilmezse ve Kürtçenin pazarı oluşmazsa bu gelişmez. Bu dili her alanda yaşama geçirmemiz ve kullanmamız gerekir” dedi. Baydemir, dille ilgili çalışma ve pratiğin daha fazla geliştirilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Tüm-Bel Sen Başkanı Medeni Alpkaya ve DTK Daimi Meclis üyesi Osman Özçelik de 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde Kürt dilinin durumuna ilişkin yaptıkları konuşmalarla, Kürt dili üzerindeki baskılara dikkat çekerek, anadilde eğitimin önemine değindiler.

HABERE YORUM KAT